Spotkanie opłatkowe w Senacie.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Maria Koc, Adam Bielan, Bogdan Borusewicz i Michał Seweryński, senatorowie, Szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski oraz pracownicy Kancelarii Senatu wzięli udział 20 grudnia 2018 r. w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w Senacie.

Marszałek Senatu podkreślił, że Boże Narodzenie, na które czekamy w okresie adwentu, to święto szczególnie ważne dla Polaków. Wiąże się z nim wiele polskich tradycji: dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, spędzanie czasu z najbliższymi. To czas, który sprzyja pojednaniu. Marszałek zaznaczył, że w tym szczególnym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miało miejsce wiele wydarzeń, które jednoczyły Polaków. „Boże Narodzenie to święto nadziei. Życzę wszystkim dobrych, rodzinnych świąt, pełnych spokoju i wytchnienia” – powiedział marszałek. Stanisław Karczewski podziękował także pracownikom Kancelarii Senatu za ich pracę, pomoc i zaangażowanie.

Marszałek Karczewski przyjął z rąk harcerzy ZHP Betlejemskie Światełko Pokoju. Harcerze już po raz 28 przekazują Światło Pokoju z Groty Narodzenia Pańskiego przed Świętami Bożego Narodzenia do najważniejszych instytucji, kościołów i szkół w Polsce, a następnie dalej do krajów sąsiednich. W tym roku światełko przejmą m.in. harcerze i skauci z Ukrainy i Białorusi.

Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że spotkania przedświąteczne są nawiązaniem do wigilijnego stołu, przy którym zasiadają rodziny. To chwile, gdy mogą spotkać się ludzie, którzy na co dzień ze sobą współpracują, tak jak tu, w Senacie. Mówił także, że Jezus stał się człowiekiem, aby zbawić ludzi. Przyszedł na świat dla dobra wspólnego, ponieważ ludzie są braćmi, jako dzieci jednego Boga. „Dobro wspólne to także najgłębsze uzasadnienie Waszej misji tutaj w Senacie” – podkreślił kardynał. Pobłogosławił wszystkich zgromadzonych: senatorów, pracowników, dzieci i gości, którzy obecni byli na spotkaniu w Senacie i złożył wszystkim życzenia.

Ks. Piotr Burgoński, duszpasterz parlamentarzystów, odczytał fragment Ewangelii wg. św. Łukasza. Podczas uroczystości dzieci z polskiej szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie oraz harcerze z Hufca podhalańskiego ZHP im. Kurierów Tatrzańskich zaśpiewali kolędy.

 

 

Źródło: Senat RP