Wizyta przewodniczącego parlamentu Gruzji Iraklego Kobakhidze.

Polska jest za polityką otwartych drzwi do Unii Europejskiej i NATO i będzie wspierać aspiracje Gruzji na tej drodze – zapewnił 27 lutego 2019 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski przewodniczącego parlamentu Gruzji Iraklego Kobakhidze na spotkaniu w Senacie.

Politycy rozmawiali o relacjach polsko-gruzińskich, o rozwoju współpracy parlamentarnej i polskim doświadczeniu w reformowaniu samorządu terytorialnego.

Przewodniczący Kobakhidze przyjechał do Polski na inaugurację Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji, które obraduje w Senacie w dniach 27 – 28 lutego br.

Marszałek Senatu wyraził przekonanie, że powołane Zgromadzenie Parlamentarne da nowy impuls do jeszcze lepszej współpracy między obu państwami. Podkreślił, że relacje polsko-gruzińskie są bardzo dobre i udział w nich mają parlamentarne grupy przyjaźni.

Przewodniczący Kobakhidze podkreślił, że Gruzja jest dumna, że ma przyjacielskie, ciepłe relacje z Polską. Dodał, że polsko-gruzińska współpraca ma silne fundamenty i przekłada się na relacje między obywatelami obu państw. Jego zdaniem świadczy o tym choćby duża liczba turystów z Polski – co roku Gruzję odwiedza ponad 60 tys. Polaków. Zaznaczył, że dla Gruzji jest bardzo ważne, by parlamenty obu państw wniosły wkład w ich wzajemne relacje. Szef parlamentu Gruzji mówił o zmianie konstytucji w jego kraju. Zaznaczył, że w związku z tym wzrosła rola parlamentu gruzińskiego. Podkreślił, że przedstawiciele parlamentu gruzińskiego biorą udział w różnych formatach współpracy międzyparlamentarnej.

Marszałek podkreślił, że Polska rozwija się w szybkim tempie i rośnie zamożność polskiego społeczeństwa. Dlatego, zdaniem marszałka, Polacy podróżują i chętnie zwiedzają Gruzję. Dodał, że zapewne nie bez znaczenia jest fakt zniesienia wiz do Gruzji. S. Karczewski mówił także o planach zmiany konstytucji w Polsce. Dodał jednak, że w polskim parlamencie bardzo trudno jest osiągnąć większość potrzebną do jej zmiany. Marszałek powiedział, że dwa najważniejsze priorytety obecnego rządu to bezpieczeństwo i sprawy społeczne. Przypomniał o szczycie NATO w Warszawie i o tym, że jego ustalenia są realizowane. Dodał, że wzmacniana jest flanka wschodnia Sojuszu i, że obecnie zabiegamy o amerykańskie bazy wojskowe w Polsce. Zapewnił gościa, że Polska opowiada się za polityką otwartych drzwi do Unii Europejskiej i NATO i będzie wspierać takie aspiracje Gruzji. Zdaniem marszałka tylko integracja europejska i euroatlantycka stanowi gwarancję długofalowej stabilności i rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa na całym kontynencie.

Irakli Kobakhidze powiedział, że Polska odgrywa ważną rolę w UE i NATO i jej wsparcie dla Gruzji jest bardzo istotne. Podkreślił, że im szybciej uda się Gruzji zniwelować różnice w stosunku do państw unijnych, rozwinąć demokrację tym łatwiej będzie o integrację ze strukturami europejskimi. Podkreślił, że w Gruzji reformowany jest samorząd terytorialny. Dodał, że Gruzinom zależy na rozwoju samorządów i decentralizacji i chętnie w tej materii skorzystają z polskich doświadczeń.

Marszałek powiedział, że w tym roku będziemy obchodzić 30. rocznicę wolnych wyborów do Senatu i transformacji ustrojowej. Zaznaczył, że Polska wprowadziła wiele reform i zmian, i reforma samorządowa jest jedną z najlepiej ocenianych. Dodał, że Polska bardzo chętnie podzieli się swoimi doświadczeniami w zakresie decentralizacji.

 

 

Źródło: Senat RP