Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski i senatorowie 1 marca 2019 r. w Warszawie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Przed południem prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe Żołnierzom Wyklętym oraz osobom, które upowszechniają pamięć o nich. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczył marszałek Senatu.

Stanisław Karczewski w południe oddał hołd Żołnierzom Wyklętym w miejscu dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Marszałek Senat złożył wieniec w celi, w której więziony był rotmistrz Witold Pilecki.

Przed budynkiem muzeum przy ul. Rakowieckiej odbyły się uroczystości z udziałem m.in. ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, ministra w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmunda T. Andrzejczaka. W imieniu Senatu wieniec złożył senator Jan Żaryn.

Wieczorem przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbył się apel pamięci. W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 r. przez parlament "w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Jest on obchodzony 1 marca w rocznicę stracenia w 1951 r. przez służbę bezpieczeństwa siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Według szacunków historyków, do połowy lat 50. w konspiracji antykomunistycznej uczestniczyło ponad 250 tys. osób. Według danych IPN, w latach 1944-1956 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób, które zginęły na mocy wyroków sądowych, zostały zamordowane lub zmarły w siedzibach Urzędów Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, więzieniach i obozach, a także zginęły w walce lub w trakcie działań pacyfikacyjnych. Znaczną część ofiar stanowili żołnierze podziemia niepodległościowego.

 

 

Źródło: Senat RP