Wystawa „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”.

20 marca 2019 r. w Senacie marszałek Stanisław Karczewski otworzył wystawę „Mistrz Religa. Człowiek, lekarz, polityk”.

Z inspiracji marszałka Senatu przygotowała ją Główna Biblioteka Lekarska z okazji 10. rocznicy śmierci prof. Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, senatora III i V kadencji i ministra zdrowia w latach 2005–07.

W uroczystości wzięła udział rodzina profesora – żona, córka i syn z rodziną, a także m.in. prezydent Andrzej Duda, wicemarszałkowie Senatu: Maria Koc, Adam Bielan i Michał Seweryński, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„«Aby kogoś zapalić, trzeba samemu płonąć» – te słowa doskonale charakteryzują prof. Zbigniewa Religę, bo był on człowiekiem pochłoniętym pasją, robił wszystko, żeby ratować życie ludzkie” – powiedział marszałek Stanisław Karczewski. Przypomniał, że jako polityk prof. Zbigniew Religa w swojej działalności również był nastawiony przede wszystkim na dobro pacjenta, myślał, jak swoją aktywnością zmienić system opieki zdrowotnej, żeby pacjentom działo się lepiej. „Dla nas, polityków, pozostanie drogowskazem, abyśmy zawsze pamiętali o tym, co najważniejsze w naszej działalności” – powiedział marszałek Senatu. Jak zaznaczył, prof. Zbigniew Religa był człowiekiem odwagi i prawdy, na stałe wpisał się nie tylko w historię medycyny, ale i w historię Polski. Jego życie to gotowy scenariusz na wiele filmów.

„Prof. Zbigniew Religa był osobą zupełnie niezwykłą, postacią absolutnie nietuzinkową (...). Był rzeczywiście jak ogień, po prostu płonął. To, czym się zajmował, było jego absolutną pasją” – mówił prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że był „wielkim wielbicielem człowieka i wielkim wielbicielem życia, w tym znaczeniu, żeby ono trwało jak najdłużej, wbrew wszystkim przeciwnościom losu”.

„Życie profesora było piękne, bo wypełnione służbą człowiekowi, najwznioślejszym ideom i najwyższym wartościom. Bycie lekarzem nie było dla niego wyuczoną profesją, tylko powołaniem. Swoją misję realizował ofiarnie do końca swoich dni” – napisał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, którego list odczytała wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Prezes PiS podkreślił też, prof. Zbigniew Religa działalność w polityce traktował jako przedłużenie przedsięwzięć, podjętych jako lekarz i organizator służby zdrowia.

Jak zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski, prof. Zbigniew Religa był nie tylko wybitnym lekarzem i politykiem, ale także niezwykłym człowiekiem, który zmieniał rzeczywistość w sposób realny.

Na ekspozycji zaprezentowano i eksponaty i 20 plansz, na których wykorzystano m.in. materiały archiwalne udostępnione przez rodzinę prof. Zbigniewa Religi. Pokazują one jego życie od dzieciństwa i młodości, działalność jako lekarza m.in. w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie, szefa Katedry i Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu, naukowca i wykładowcy. Przypominają m.in. pierwszy udany przeszczep serca, dokonany przez jego zespół 5 listopada 1985 r., powołanie do życia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, zajmującej się wdrażaniem innowacyjnych metod leczenia chorób serca. Wystawa przybliża również sylwetkę prof. Zbigniewa Religi jako senatora i polityka, m.in. kawalera Orderu Orła Białego.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video.

 

 

Źródło: Senat RP