Wizyta wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Macedonii Północnej.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 3 kwietnia 2019 r. wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Macedonii Północnej Vesela Memediego. Politycy rozmawiali o relacjach polsko-macedońskich, o Procesie Berlińskim i unijnych aspiracjach Macedonii.

Delegacja Macedonii Północnej będzie uczestniczyła 4 bm. w głosowaniu nad przyjęciem przez Sejm ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej. W ślad za Sejmem, w przyszłym tygodniu ustawą zajmie się Senat.

Marszałek Karczewski podkreślił, że relacje polsko-macedońskie układają się bardzo dobrze – rozwija się współpraca gospodarcza, czemu sprzyja uruchomione w ubiegłym roku bezpośrednie połączenie lotnicze między Warszawą i Skopje. W związku z tym rozwija się także ruch turystyczny i Polacy stanowią najliczniejszą grupę turystów odwiedzających Macedonię. Marszałek z zadowoleniem odnotował fakt porozumienia Macedonii z Grecją w kwestii nazwy państwa, co odblokowało europejską i euroatrlantycką drogę Macedonii. S. Karczewski zapewnił, że Polska będzie popierać otwarcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią Północną.

Vesela Memedi podziękował za wspieranie euroatlantyckich aspiracji Macedonii. Wyraził nadzieję, że proces ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Macedonii Północnej będzie na tyle szybki, że pozwoli jego krajowi na szczycie NATO w Londynie stać się członkiem tej organizacji. Podkreślił, że mija 25 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych z Polską i dzięki przyjaznym relacjom Macedonia mogła korzystać z doświadczenia Polski na drodze do UE. Podziękował też za wspieranie przez Polskę aspiracji unijnych Macedonii, które – wyraził nadzieję - wejdą w czerwcu, w fazę rozmów akcesyjnych. Podkreślił, że jest optymistą po tym, jak po 27 latach, udało się ostatecznie rozstrzygnąć kwestię nazwy państwa i ułożyć dobre relacje z sąsiadami.

Politycy rozmawiali także o organizowanym w Polsce, w lipcu br. szczycie Bałkanów Zachodnich w ramach Procesu Berlińskiego. Marszałek podkreślił, że Polska aktywizuje swoje relacje z państwami Bałkanów Zachodnich. Wyraził nadzieję, że ten szczyt okaże się realnym wsparciem dla unijnych aspiracji państw tego regionu. Planowany szczyt jest zorganizowany w oparciu o konsultacje z krajami Bałkanów Zachodnich i Komisją Europejską. Wiceprzewodniczący Zgromadzenia podkreślił, że na konsultacje w sprawie szczytu w przyszłym tygodniu do Warszawy przyjeżdża minister spraw zagranicznych Macedonii Północnej. W związku z tym marszałek Senatu zaprosił ministra na posiedzenie Izby wyższej polskiego parlamentu, która będzie przyjmowała ustawę o wyrażeniu zgody na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Macedonii Północnej.

Marszałek Senatu zaprosił także przewodniczącego parlamentu Macedonii Północnej do Warszawy na IV Spotkanie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, które organizuje polski Sejm i Senat.

Z kolei wiceprzewodniczący zaprosił marszałka Senatu do złożenia wizyty w Skopje.

Proces Berliński to inicjatywa wspierająca Bałkany Zachodnie zapoczątkowana konferencją w 2014 r. w Berlinie. Współpraca w ramach Procesu Berlińskiego służy realizacji projektów infrastrukturalnych (transport, energia). Proces Berliński uzupełnia działania Komisji Europejskiej. Jest elementem wspierającym realizację europejskich ambicji państw regionu Bałkanów Zachodnich i przeprowadzania reform.

 

 

Źródło: Senat RP