Spotkanie z klubami seniorów w Jasieńcu.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski spotkał się 4 kwietnia 2019 roku z seniorami z Gminy Jasieniec.

W spotkaniu udział wzięli: premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, minister Marek Suski szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Sejm 4 kwietnia uchwalił Ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Przewiduje ona, że emeryci i renciści otrzymają w maju jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto). Świadczenie będzie przysługiwało w sumie ponad 9,8 mln osób (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów). Senatorowie zajmą się ustawą podczas 76. posiedzenia Senatu RP 11 - 12 kwietnia.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wprowadzone rozwiązanie pozwoli budować bardziej solidarne społeczeństwo.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na realizację fundamentalnych kwestii dla seniorów. - Cofnęliśmy zmiany dotyczące wieku emerytalnego, z którymi nie zgadzali się obywatele. Wprowadziliśmy Program 75 plus czyli darmowe leki dla seniorów. I teraz ten program, Emerytura plus, który powstał w wyniku spotkań z seniorami. Zaapelował do senatorów z opozycji, by poparli projekt tej ważnej ustawy.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że tzw. "trzynastka" dla emerytów i rencistów to wyjście naprzeciw zaległościom i nierówności społecznej.

Spotkanie było okazją do porozmawiania z seniorami, wysłuchania ich oczekiwań. Kluby seniora przedstawiły Marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu rodzaje aktywności, które podejmują. Marszałek poinformował, że co roku w listopadzie organizuje w Senacie Dzień Seniora.

 

 

Foto: Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki