Obchody Święta Narodowego 3 Maja.

Na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 maja z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego odbyły się centralne uroczystości.

My, Polacy jesteśmy narodem, który nie tylko tworzył własną historię, ale który wpłynął także na dzieje Europy, świata i ukształtował w jakimś sensie ten świat - mówił prezydent Andrzej Duda na Placu Zamkowym w Warszawie.

"Mamy wielką dziejową szansę na to, żeby zbudować rzeczywiście państwo silne, rzeczywiście państwo, które będzie się liczyło w Europie i na świecie" – przekonywał prezydent Duda. Dodał, że Polska podjęła "bardzo mądre decyzje". Dziękował wszystkim tym, którzy wprowadzili nas do NATO, Unii Europejskiej. "To właśnie dzięki ich staraniom, ich decyzjom, także dzięki słowom Ojca Świętego Jana Pawła II dzisiaj jesteśmy w tych największych na świecie sojuszach" - wskazał. "To był pokaz mądrości politycznej. Tam trzeba być i tam warto być" - stwierdził. Zdaniem prezydenta "obecność tam nam się zwyczajnie należała” patrząc przez pryzmat naszej historii, naszych zasług" - wskazywał.

„Mamy konstytucję, trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować, nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu - osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? - osobiście uważam, że tak” - powiedział prezydent. Zdaniem prezydenta przede wszystkim powinniśmy się starać, żeby te postanowienia konstytucji, które są, były dobrze wypełnione, żeby to, co tam jest w niej napisane, było prawdziwe i było odczuwalne dla zwykłego obywatela. To jest to, czego nie zdołali wtedy niestety przez zawieruchę historyczną dokonać twórcy Konstytucji 3 maja. My mamy dzisiaj tę sposobność, mamy wolną ojczyznę, która jest niezagrożona, ojczyznę, która jest bezpieczna także dzięki obecności w sojuszach - dodał.

Wcześniej na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 maja odznaczył Orderami Orła Białego b. opozycjonistę Czesława Bieleckiego, rzeźbiarza Wincentego Kućmę oraz żołnierza AK, badacza tragedii polskiej ludności na Wołyniu w czasie II wojny światowej Władysława Siemaszkę. Prezydent podkreślił, że w tym wyjątkowym dniu, jakim jest rocznica uchwalenia konstytucji 3 maja już tradycyjnie wręczane są najstarsze, ponad 300-letnie polskie ordery. Powiedział, że są one przyznawane najwybitniejszym. Wyjaśnił, że przyznawane są za to, że osoba wybitna stworzyła coś, co pozostanie nawet wtedy, kiedy on odejdzie. "Zostanie po nim jakieś dzieło, które zrealizował dla Polski, dla narodu, czasem dla ludzkości - a więc coś wielkiego" - dodał prezydent. Podkreślił, że każdemu z odznaczonych w piątek "udała się ta sztuka".

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

W homilii metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że konstytucja to ustawa niezwykle ważna. "Mówiąc o Konstytucji 3 Maja, czy o wszystkich późniejszych konstytucjach uchwalanych w sposób demokratyczny trzeba z jednej strony bardzo jasno i wyraźnie powiedzieć, że, nie wolno i nie ma potrzeby sakralizowania konstytucji jako takiej. Nie ma także potrzeby jej absolutyzowania. Mimo, że jest ustawą zasadniczą, nie wolno też żadnej konstytucji nam relatywizować i umniejszać znaczenia ustawy zasadniczej" - zaznaczył kardynał.

Jak dodał, konstytucję uchwaloną i obowiązującą należy szanować i się o nią troszczyć. "To właśnie dlatego każda konstytucja ma swoich stróżów, ma swoje struktury wpisane w niej, które mają ją chronić i pilnować" - podkreślił metropolita warszawski.

"Natomiast w każdej dyskusji na przyszłość - a taka dyskusja się toczy także w naszej ojczyźnie o pracach nad nowa konstytucją - warto się popatrzeć na twórców Konstytucji 3 Maja. Warto się popatrzeć na ich zdolność bycia razem mimo podziałów dla tego dobra jakim jest stanowienie prawa dobrego i dla człowieka, jego godności, jego praw i dobrego dla dobra wspólnego i dla dobra naszego kraju" - mówił kard. Nycz.

Defilada wojskowa pod hasłem "Silni w sojuszach", zorganizowana z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zakończyła główne uroczystości w Warszawie. Wzięło w niej udział ponad 2 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, z państw sojuszniczych oraz funkcjonariuszy służb podległych MON i MSWiA.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Mija 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako pierwsza w Europie i druga na świecie. Przyjęcie Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

 

 

Źródło: Senat RP