Obchody Dnia Polonii we Włoszech.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w polskiej ambasadzie w Rzymie 5 maja 2019 r. podziękował włoskiej Polonii za obecność, za pracę i zaangażowanie w działalność polonijną i podtrzymywanie polskości.

Podziękował nauczycielom języka polskiego we Włoszech, dzieciom i młodzieży za to, że chcą uczyć się języka polskiego, a zwłaszcza podziękował rodzicom za to, że dbają o polskość i o to by ich dzieci czuły związki z Polską.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Bogdan Borusewicz i senatorowie: Anna Maria Anders, Grażyna Sztark, Małgorzata Kopiczko, Dorota Czudowska, Maciej Łuczak, Stanisław Gogacz, Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski, Andrzej Pająk, Robert Gaweł przebywali w Rzymie, gdzie wraz z rodakami mieszkającymi we Włoszech świętowali Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Marszałek zapraszał Polonię do Polski. Podkreślił, że Polska to kraj nowoczesny, który rozwija się bardzo dynamicznie. Podkreślił, że liczy na dalszą współpracę z Polonią. Wyraził zadowolenie, że razem z włoską Polonią budujemy wspólnotę. Zapewnił, że w kwestiach dotyczących Polonii jest pełne współdziałanie rządu, premiera, prezydenta i parlamentu – zarówno partii rządzącej, jak i opozycji. Podkreślał, że nie ma między nimi sporu o to, że trzeba stawiać "na edukację, na młodzież, na polską oświatę i szkoły polskie". Zaznaczył, że w Polsce politycy spierają się, ale w tych sporach rodzą się dobre idee, ale jak powiedział politycy w Polsce mają jedno zdanie w sprawach Polonii i jeden plan – żeby Polonia była bliżej Polski.

Marszałek podkreślił, że silnym elementem polskości jest Kościół. „I jeśli ktokolwiek gdziekolwiek występuje przeciwko Kościołowi, przeciwko polskiemu Kościołowi i przeciwko księżom, to - tak jak powiedział jeden z polityków – występuje przeciwko Polsce" - mówił.

Minister Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wręczył Annie Traczewskiej-Radici Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za wybitne zasługi dla środowisk polonijnych i popularyzowanie polskiej kultury.

Prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini zaapelowała do rządu o działanie na rzecz zapewnienia dostępu do polskich miejsc pamięci na Monte Cassino. Jak mówiła, apele Związku kierowane do opactwa benedyktynów, w których gestii są polskie miejsca pamięci na Monte Cassino, nie przynoszą skutku.

Ten dzień rozpoczął się od mszy św. przy grobie papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra. Mszy przewodniczył abp Edward Nowak. Arcybiskup przypomniał, że delegacja Senatu przebywa w Watykanie w związku z majowymi obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Podkreślił, że Jan Paweł II to "postać szczególnie ważna dla wspólnoty polskiej, będąca symbolem religijności naszego narodu" i łącząca Polaków na całym świecie.

W homilii wskazał, że dwa gesty były charakterystyczne dla Jana Pawła II gest otwartości, szeroko rozpostartych ramion, gdy spotykał się z ludźmi oraz gest dłoni złożonych do modlitwy, gdy rozmawiał z Bogiem. Podkreślał także "wspaniałość i heroizm" Jana Pawła II oraz ponadczasowość wartości, które głosił.

Następnie delegacja Senatu złożyła wieniec przy grobie ojca św. Jana Pawła II.

Po mszy świętej w Oratorio del Gonfalone odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu Orkiestry Pięknego Brzegu połączonego z recytacją wierszy św. Jana Pawła II.

Uroczystości w Rzymie zakończył Rodzinny Piknik Polonijny.

Szacuje się, że we Włoszech żyje ok. 110 do 130 tys. obywateli polskich. Polacy mieszkają głównie w Lacjum, Emilii Romanii, Kampanii i Toskanii. Tyko w Rzymie mieszka ponad 12,5 tys. Polaków. Włoska Polonia nie ma statusu mniejszości narodowej. We Włoszech działa 50 organizacji polonijnych. Część z nich należy do dwóch organizacji parasolowych: do historycznego Związku Polaków we Włoszech oraz do założonej w 2012 r. Unii Stowarzyszeń Polsko-Włoskich. Polacy we Włoszech to potomkowie żołnierzy, którzy brali udział w I i II wojnie światowej, to także emigracja polityczna lat 60., 70. i 80. Najmłodsza emigracja to emigracja ekonomiczna po 2004 r. We Włoszech działają cztery punkty konsultacyjne, gdzie ok. 900 dzieci uczy się języka polskiego, a także 24 społeczne szkoły polskie, do których uczęszcza łącznie 1600 uczniów. We Włoszech wychodzą dwa polonijne tytuły prasowe: Biuletyn Informacyjny „Polonia Włoska” oraz „Nasz Świat. Istnieją także portale internetowe „Polonia we Włoszech” oraz Telewizja Polonijna. We Włoszech posługę duszpasterską pełni 50 kapłanów z Polski.

 

 

Źródło: Senat RP