Stanisław Karczewski gościem w "Sygnałach dnia".

Stanisław Karczewski 30 lipca 2019 roku w "Sygnałach Dnia" w Jedynce Polskiego Radia: Polacy za granicą to oczko w głowie senatu

- Kampania "Jest nas 60 milionów" to inicjatywa, której celem jest rozbudzenie świadomości, że Polaków jest dużo i stanowimy wielką wspólnotę. Polonia i Polacy mieszkający za granicą to oczko w głowie Senatu - powiedział w "Sygnałach dnia" Stanisław Karczewski, marszałek senatu.

We wtorek w siedzibie Polskiego Radia nastąpi inauguracja kampanii "Jest nas 60 milionów". Jej celem jest przekazywanie Polakom mieszkającym w kraju informacji o codzienności tych, którzy z Polski wyemigrowali. Równocześnie do Polonii mają docierać wiadomości o tym, jak zmienia się ich ojczyzna.

- To inicjatywa potrzebna do tego, by w sposób odpowiedni przepływała informacja o Polsce dla polonusów, a także dla obywateli w naszym kraju o Polakach za granicą - powiedział Stanisław Karczewski, który m.in. z przedstawicielami mediów publicznych weźmie udział w uroczystym podpisaniu umowy rozpoczynającej kampanię.

Marszałek senatu podkreślił, że w kampanii chodzi o rozbudzenie świadomości wśród Polaków. - Chodzi o świadomość Polaków, że jest nas dużo i stanowimy wielką wspólnotę. Celem jest także dbanie o tę wspólnotę i wzmacnianie jej. Polonia i Polacy mieszkający za granicą to oczko w głowie Senatu. Nie ma dnia, w którym nie poświęcalibyśmy czasu na kontakt z Polonią i rozmowy o niej, a także o przedsięwzięciach, które jej dotyczą - zaznaczył Stanisław Karczewski.

Gość audycji dodał, że w ramach kampanii Polska będzie pokazywana i przybliżana Polakom mieszkającym za granicą, by wiedzieli, jak nasz kraj wygląda. Podkreślił, że to bardzo ważne.

- Często spotykam się z Polakami mieszkającymi poza granicami Polski. Np. w poniedziałek przy okazji XIX Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych, które odbywają się w Gdyni, rozmawiałem z wieloma osobami, które na nie przyjechały. Wielu mówiło, że podziwia Polskę i wspominało, że chciałoby do niej wrócić. Myślę, że ta akcja również będzie wpływała na ilość powrotów Polaków do Polski - stwierdził Stanisław Karczewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Źródło: Polskie Radio