×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /images/aktualnsoci/2019/lipiec/wystawaNATO.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aktualnsoci/2019/lipiec/wystawaNATO

Wystawa poświęcona 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO.

„To bardzo ważna data. Uświadamia, jak szybko płynie czas. Jeszcze niedawno toczyliśmy dyskusje, starając się o przyjęcie do Sojuszu. Dziś, już 20 lat korzystamy z bezpieczeństwa i jesteśmy dawcą bezpieczeństwa, nasi żołnierze bronią wschodniej flanki NATO”

– mówił marszałek Stanisław Karczewski, otwierając w Senacie 31 lipca 2019 r. wystawę poświęconą 20. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, zorganizowaną przez Komisję Obrony Narodowej we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej.

Marszałek Senatu zwrócił także uwagę na wysokie poparcie polskiego społeczeństwa dla członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przypomniał, że nie byłoby ono możliwe bez zabiegów Polonii amerykańskiej. Mówił także o modernizacji naszych Sił Zbrojnych, której symbolem był przelot nad Białym Domem myśliwców F-35, które niebawem będą chronić nasze niebo.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz przypomniał, jak bardzo zmieniła się polska armia przez 20 lat członkostwa w najważniejszym sojuszu militarnym świata – z armii z poboru w pełni profesjonalną i nowoczesną. Zdaniem wiceministra mamy czym się chwalić – Polska jest sprawdzonym członkiem NATO.

Zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. dyw. Krzysztof Król zaznaczył, że nasz kraj jest postrzegany jako lider na wschodniej flance NATO. Z naszych doświadczeń czerpią nowo przyjmowani członkowie Sojuszu – Czarnogóra czy Macedonia Północna.

Na kilkunastu planszach wystawowych przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z 20. rocznicą wstąpienia Polski do NATO i członkostwem w Sojuszu. Zaprezentowano różne aspekty polskiej drogi do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz naszej w nim obecności, m.in. przystosowanie polskich Sił Zbrojnych do standardów NATO, modernizację uzbrojenia, udział w operacjach, współpracę z sąsiadami czy infrastrukturę Paktu w Polsce.

 

{gallery}aktualnsoci/2019/lipiec/wystawaNATO{/gallery}

 

Źródło: Senat RP