Spotkania z polonijną młodzieżą.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w okresie wakacyjnym spotyka się z licznymi grupami dzieci i młodzieży polonijnej z całego świata, które przebywają w Polsce.

Młodzi ludzie mają możliwość poznania kraju swoich przodków, biorąc udział w projektach dofinansowanych przez Senat ze środków na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.

„Cieszę się, że przyjeżdżacie do Polski i możecie spotkać się z rówieśnikami mieszkającymi tu w kraju. Możecie mówić między sobą po polsku, poznawać kraj, polską historię, kulturę i zwyczaje” – powiedział marszałek podczas spotkania z uczestnikami akcji „Wakacje dla Młodych Kresowian” 1 sierpnia 2019 r. W ramach akcji dzieci pochodzące z Kazachstanu spędzają czas z dziećmi z polskich domów dziecka i świetlic środowiskowych. Marszałek przypomniał, że dzieci mają okazję być w Warszawie w szczególnym dniu dla tego miasta i całej Polskie – w dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Stanisław Karczewski zaznaczył, że to niezwykła okazja, by poznać bliżej te heroiczne wydarzenia z historii Polski i poczuć niezwykłą atmosferę jedności i dumy z bycia Polakiem.

2 sierpnia marszałek Karczewski miał okazję spotkać się z kolejną grupą dzieci i młodzieży z Kazachstanu, która przebywają na Warmii w ramach akcji „Wakacje dla Rodaka” organizowanej przez Fundację „Dla Rodaka”. Młodzież opowiadała marszałkowi o swoich wrażeniach. Mówili, że bardzo podoba im się Polska, szczególnie przyroda i architektura. W szczególności duże wrażenie zrobiły na nich zamki np. zamek w Olsztynie i Stare Miasto w Warszawie. Wśród uczestników było trzech studentów, którzy pochodzą z Kazachstanu, a obecnie studiują chemię w Olsztynie. Marszałek mówił, że Polska jest nowoczesnym, szybko rozwijającym się krajem. Zachęcił do brania przykładu ze starszych kolegów i podejmowania studiów w Polsce. Podkreślił, że uczelnie wyższe w naszym kraju mają bardzo wysoki poziom nauczania. Mówił także, że więź z ojczyzną i wspólne korzenie sprzyjają nawiązywaniu współpracy między rodakami z kraju i z zagranicy. „To olbrzymi potencjał” – powiedział. „Dzięki naszym wspólnym korzeniom chętnie ze sobą współpracujemy. Dzięki temu rozwija się Polska. I rozwijają się też środowiska w krajach, w których mieszka Polonia” – dodał.

Do Senatu przyjeżdżają nie tylko młodzi rodacy ze Wschodu. 2 sierpnia marszałek przyjął członków Polskiego Zespołu Folklorystycznego „Mazury” z Brazylii. Stanisław Karczewski wspominał XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, w którym brał udział zespół z Brazylii. „Jestem pod ogromnym wrażeniem waszego występu i całego festiwalu folklorystycznego, który od lat odbywa się w Rzeszowie. Widziałem, jak tak wiele zespołów wspaniale potrafi śpiewać po polsku i tańczyć polskie tańce narodowe. W sumie na scenie było około tysiąca osób” – powiedział marszałek. Podkreślił, że kultywowanie tradycji i kultury za granica jest bardzo ważnym elementem podtrzymywania więzi z Polską. Mówił, że dbałość o więź z krajem jest tym ważniejsza, że na całym świecie jest około 60 milionów Polaków. Ocenił, że prawdopodobnie w każdym kraju żyją nasi rodacy. Lucas Antunes dos Santos, choreograf zespołu, powiedział, że stroje ludowe dla zespołu zostały zakupione dzięki środkom przyznanym przez Senat. „Zachowujemy polską kulturę, a wsparcie to dodatkowa motywacja dla nas w Brazylii” – powiedział.

 

 

Źródło: Senat RP