Uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego.

W Warszawie 5 października 2019 r. pożegnano Kornela Morawieckiego marszałka seniora Sejmu VIII kadencji.

Uroczystości w południe rozpoczęła msza żałobna w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. „Kornel Morawiecki miał szacunek dla każdego, rozumiał co znaczy demokracja i wspólnota, że wspólnym działaniem najprędzej zbudujemy niepodległą Polskę, której tak pragnął; ma ją dziś, walnie się do niej przyczynił” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W uroczystościach pogrzebowych wziął udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Bogdan Borusewicz i Marek Pęk. Obecni byli także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicepremierzy Jarosław Gowin i Piotr Gliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, posłowie o senatorowie, ministrowie, przedstawiciele wojska.

Kornel Morawiecki został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

„Czy nasza miłość do Ciebie jest silniejsza niż śmierć? Tak. Tak wierzyłeś i jak tak wierzę. Twoje czyny, Twoje dobro, wszystko co zostawiłeś nam w szerszym i węższym wymiarze jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało plon stukrotny. Czerpałeś to ziarno z głębi naszej chrześcijańskiej wiary, naszej europejskiej kultury, tradycji, nauki" – mówił premier Mateusz Morawiecki żegnając ojca.

4 października przy trumnie, wystawionej w Sali Kolumnowej Sejmu, hołd zmarłemu oddali przedstawiciele władz oraz mieszkańcy stolicy.

Kornel Morawiecki, dr fizyki, nauczyciel akademicki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca "Solidarności Walczącej", marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego, zmarł w poniedziałek. Miał 78 lat.

 

 

Źródło: Senat RP