"Wydanie Specjalne" z udziałem senatora Karczewskiego

17 maja 2022 roku senator Karczewski był gościem "Wydania Specjalnego" w Telewizji Republika. Tematem rozmowy z redaktorem Wierzejskim była m.in. sprawa immunitetu marszałka Grodzkiego i zarzuty jakie przedstawiła mu prokuratura, obecna sytuacja epidemiologiczna oraz polityka zagraniczna.

- Musimy od tego zacząć, od godziny 16:30 dzisiaj kiedy to zbierze się Senacka Komisja Regulaminowa Etyki i Spraw Senatorskich, która ma rozpatrzeć kwestię czy można pociągnąć do odpowiedzialności albo chociaż zbadać sprawę Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu, oskarżonego o działanie korupcyjne w czasie kiedy był dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego oddziału chirurgii. Sprawa czekała 422 dni i wszystkim się wydawało, że może spokojnie poczekać do końca kadencji, co się zmieniło?

- Ja tego nie wiem, to trzeba byłoby zapytać pana marszałka Grodzkiego, który wreszcie skierował ten wniosek do Komisji Regulaminowej, z informacji jakie do mnie docierają stało się to dwa tygodnie temu, my niedawno dowiedzieliśmy się o tym, że będziemy rozpatrywać to podczas posiedzenia Komisji, należę do tej Komisji, będę dziś o godzinie 16:30 w Senacie, z tym, że o 16:30 zaczynamy nie od wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu panu marszałkowi Grodzkiemu a pani senator Kochan. Nie znam sprawy, nie wiem o co chodzi w tej pierwszej sprawie. Jeśli chodzi o ogólne informacje dotyczące pana marszałka Grodzkiego no to oczywiście wszyscy wiemy, bo mieliśmy wystarczającą ilość czasu na zapoznanie się, to 422 dni, choć pobieżne informacje ale mamy. Chodzi o zarzuty korupcyjne. Ja bardzo bym chciał, żeby marszałek Grodzki oczyścił się, i to mówię jako polityk i jako lekarz, jako człowiek. Chciałbym żeby się po prostu oczyścił z tych zarzutów i w sposób honorowy zrzekł się immunitetu. Nie potrafił 422 dni podjąć takiej decyzji. Bardzo wiele osób liczyło na to, że pan marszałek taką decyzję sam honorowo podejmie ale czekaliśmy 422 dni, co się wydarzyło i co się stało tego nie wiemy. Dziś się okaże, obawiam się że tu będzie działała doktryna Neumanna, a z tego co wiem to pan marszałek w dalszym ciągu należy do Platformy Obywatelskiej więc nic mu się nie stanie, ten immunitet w dalszym ciągu będzie obowiązywał [...]

- Czy już mamy z głowy temat koronawirusa, pandemii?

- Z głowy nie mamy ale mamy dobre informacje, bo jednak ilość zachorowań zdecydowanie spadła, spada. Stan epidemii został zawieszony, mamy stan zagrożenia epidemicznego. W Sejmie mamy już nie hybrydowe obrady tylko wszyscy posłowie przyjeżdżają do Sejmu, tak powinno być również w Senacie. Dziś jednak i posiedzenie Komisji i jutro posiedzenie Senatu odbywa się również z możliwością łączenia się zdalnego. Uważam, że powinno to być absolutnie wstrzymane, powinniśmy wrócić do normalności. Sytuacja epidemiczna jest opanowana, jest dobra ale licho nie śpi, ponieważ wirus jest nieobliczalny, może obudzić się z letargu i znowu nas zaatakować. Na pewno jesteśmy po tych dwuletnich doświadczeniach zdecydowanie lepiej przygotowani. Ja jako lekarz wiem jak wielkiego wysiłku dokonała służba zdrowia, praca była niezwykle ciężka, śmiertelność i działanie tego wirusa było wstrząsające, nieprzewidywalne, co 3 pacjent umierał. Osoby, które były zaszczepione miały lżejszy przebieg, wychodziły a osoby, które nie były zaszczepione miały cięższy przebieg, ale to już historia. Musimy jednak do niej wracać, żeby wyciągać wnioski. Gdyby wirus zaatakował jesteśmy do tego przygotowani.

- Wnioski praktyczne wyciąga też opozycja. Chce teraz rozliczać wydatki covidowe, pomoc państwa, m.in. prezes Adam Glapiński, który w zeszłym tygodniu uzyskał w Sejmie potwierdzenie swojej kandydatury na drugą kadencję na fotelu prezesa Narodowego Banku Polskiego, bo krytykowane było to, jak NBP wspierało państwo m.in. w tym celu żeby pracownicy nie stracili miejsc pracy. Gdyby to się stało mielibyśmy kryzys gospodarczy.

- Tutaj wsparcie państwa było olbrzymie i utrzymanie miejsc pracy jest naprawdę mistrzostwem świata. Nigdy bym się nie spodziewał, żeby opozycja nas za coś pochwaliła ale na pewno to nie jest temat do rozliczania, a temat do przedyskutowania czy można było coś zrobić lepiej, szybciej ale nie w takim tonie, w tonie pretensji [...]

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Źródło: youtube.com/telewizja republika