Marszałek Senatu RP spotkał się z przewodniczącym parlamentu Macedonii

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0281Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 30 sierpnia 2016 r. przyjął przewodniczącego parlamentu Macedonii Trajko Veljanoskiego, który przybył do Warszawy na Spotkanie Parlamentarne Państw Europy Środkowo-Wschodniej. Rozmawiano o sytuacji w Macedonii oraz o problemach krajów aspirujących do Unii Europejskiej.

 

Marszałek podkreślił, że jest potrzeba spotkania się w gronie przewodniczących parlamentów państw starających się o przystąpienie do Unii Europejskiej. Zaznaczył, że zmiany zachodzące w UE, sytuacja na Ukrainie, akty terrorystyczne, decyzja Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z UE napawają niepokojem. W obliczu tych zmian, zdaniem marszałka, potrzebny jest szeroki dialog. „Chcemy poznać oczekiwania i wątpliwości państw aspirujących do UE i będących na różnym etapie tej drogi" – powiedział marszałek.

 

Marszałek zaznaczył, że kluczowe słowa tego parlamentarnego spotkania to Suwerenność i Solidarność. Suwerenność, bo chodzi o wzmocnienie integracji UE, ale państw suwerennych, a Solidarność, bo dokładnie 31 sierpnia - 36 lat temu podpisane zostały Porozumienia Sierpniowe i powstała „Solidarność" – wielki ruch społeczny, który obalił system komunistyczny w Polsce i wprowadził nasz kraj na drogę wolności i demokracji. Ten ruch przyczynił się do zmian w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Przewodniczący Trajko Veljanoski podkreślił, że Polska postrzegana jest jako kraj przyjazny Macedonii. Powiedział, że zmiany zachodzące w UE i kryzysy nie omijają Macedonii. Zaznaczył, że jego kraj boleśnie odczuwa kryzys migracyjny i l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl0300obawia się nowej fali uchodźców. Mówił też, że trudno doczekać się unijnej pomocy. To, jego zdaniem, nie tworzy pozytywnego obrazu UE. Macedoński polityk zaznaczył, że UE powinna mówić jednym głosem w sprawach migracji.

Przewodniczący poinformował marszałka o skomplikowanej sytuacji politycznej w Macedonii. Wyraził jednak nadzieję, że w grudniu br. dojdzie do wyborów parlamentarnych. Tym bardziej, w jego ocenie potrzebne jest stosowanie jednolitych zasad przez UE w odniesieniu do wszystkich państw. Podkreślił też, że Grupa Wyszehradzka wyznacza standardy działania dla innych państw w UE.

 

Marszałek powiedział, że Polska opowiada się za rozszerzeniem UE. „Jestem przekonany, że to może być czynnikiem stabilizującym dla polityki i gospodarki unijnej" – powiedział marszałek. Podziękował za miłe słowa pod adresem Grupy Wyszehradzkiej. Dodał, że państwa tej Grupy starają się mówić jednym głosem w UE. Wyraził nadzieję, że Macedonia upora się z kryzysem politycznym.

 

Źródło/Foto: Senat RP

  1. Wideo
  2. Galeria

zobacz więcej  

  1. Facebook
  2. Twitter

Zmiana adresu biura1