Marszałek Senatu zapewnił prezydenta Poroszenkę, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę

l1eUwmOfZlOY5YVUlA31377008105 f042af368d zPrezydent Ukrainy Petro Poroszenko wraz z delegacją złożył wizytę w Senacie. Z prezydentem spotkał się marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Politycy rozmawiali o współpracy dwustronnej – parlamentarnej, politycznej, gospodarczej, kulturalnej i o dialogu historycznym.

 

Marszałek Senatu podkreślił, że dziś mija 25 lat od chwili uznania przez Polskę niepodległości Ukrainy. „Z perspektywy tych lat należy uznać, że stosunki polsko-ukraińskie mają charakter strategiczny" – powiedział S. Karczewski. Zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę i jej unijne aspiracje. Dodał, że dziś we Lwowie obraduje już po raz dziewiąty Zgromadzenie Parlamentarne Polska-Ukraina.

 

Prezydent Poroszenko zaznaczył, że ta wizyta została zaplanowana w tym właśnie dniu, po to, by „dać wyraz naszej jedności". Dodał, że Polska jako pierwsza uznała niepodległą Ukrainę. Wyraził zadowolenie, że Ukraina znalazła się w „europejskim wszechświecie". Podkreślił, że dobrze rozwija się dialog między parlamentami Polski i Ukrainy. Dodał, że z zadowoleniem przyjął wspólną polsko-ukraińską Deklarację Pamięci i Solidarności, przyjętą przez parlamenty obu państw. W ocenie prezydenta atmosfera współpracy ukraińsko-polskiej ma unikalną atmosferę. Zdaniem prezydenta nieprzyjemne incydenty, które zdarzają się zostaną wyjaśnione.

 

Marszałek wyraził zadowolenie z podpisanej dzisiaj umowy polsko-ukraińskiej w kwestiach obronności. Podkreślił, że l1eUwmOfZlOY5YVUlA31340740766 9a836c8797 zsprawy bezpieczeństwa są kluczowe dla obu krajów. Zadeklarował dalsze wsparcie Polski dla Ukrainy w sferze reformy decentralizacyjnej, walki z korupcją, reformy administracyjnej. Dodał, że Polska będzie też wspierać ruch bezwizowy dla Ukrainy. Marszałek zaznaczył, że współpraca parlamentarna jest bardzo ważna, bo tworzy dobry klimat do współpracy politycznej, gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Marszałek poinformował prezydenta, że w przyszłym roku Polska będzie gospodarzem zgromadzenia parlamentarnego Polska-Litwa-Ukraina.

 

Politycy rozmawiali ponadto o polsko-ukraińskim dialogu historycznym. Zgodzili się, że jest to sprawa dla historyków polskich i ukraińskich, którzy powinni opracować plan działań w tej sprawie, a politycy powinni zajmować się przyszłością. Mówili także o tym, że konieczna jest współpraca i wymiana młodzieży, bo od niej właśnie zależy ta przyszłość.

 

Źródło/Foto: Senat RP