Wystawa w Senacie „Milenium 966–1966 na emigracji”

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl5722Marszałek Stanisław Karczewski otworzył w Senacie 7 grudnia 2016 r. wystawę „Millenium 966–1966 na emigracji.

 

 

Obchody Millenium na Uchodźstwie w 50. rocznicę", przygotowaną przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska". Jak podkreślił, to ważna wystawa, ponieważ pokazuje, jak wyglądały uroczystości milenijne na emigracji, przypomina, w jaki sposób Kościół wspólnie z milionami Polaków świętował 1000. rocznicę chrztu Polski. Dodał, że zupełnie inaczej wyglądały obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia, które odbyły się w 2016 r. Wzięli w nich udział prezydent, premier i parlamentarzyści, podczas gdy w 1966 r. było to niemożliwe. „Historia się zmienia, ale dobrze pamiętać, jak wyglądały tamte uroczystości, jak wielka była troska całej Polonii o pamięć, o polskość, o Polskę" – podkreślił marszałek Stanisław Karczewski.

 

 

Na 16 planszach ukazano obchody 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Uroczystości milenijne zorganizowano we wszystkich państwach Europy Zachodniej, a także w ośrodkach polskiej diaspory od Nowej Zelandii przez Afrykę po Amerykę Południową. Brały w nich udział tysiące wiernych i przedstawiciele władz lokalnych, a relacje z milenijnych uroczystości ukazywały się w prasie i radiu.

 

Na wystawie wykorzystano unikatowe fotografie i materiały ikonograficzne pochodzące ze zbiorów archiwalnych instytucji i l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 0240redakcji czasopism polskich z całego świata, m.in. z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Archiwum „Dziennika Polskiego" i „Tygodnia Polskiego" w Londynie, a także prywatnych zbiorów Joanny Lang i Macieja Jabłońskiego.

 

Po otwarciu wystawy odbyła się prezentacja publikacji „Obchody Milenijne na Uchodźstwie – w 50. rocznicę", zawierającej materiały z konferencji zorganizowanej 18–19 kwietnia 2016 r. w Senacie i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Kliknij, aby obejrzeć otwarcie wystawy z udziałem Marszałka Stanisława Karczewskiego

 

Źródło/Foto/Video:Senat RP