Marszałek Karczewski w roli marszałka seniora. Symulacja obrad Senatu RP z udziałem młodzieży.

IMGL92778 kwietnia 2014 r. Senat gościł laureatów ogólnopolskiego konkursu „25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce", którzy wzięli udział w symulacji obrad Izby. Było to kolejne wydarzenie związane z obchodami 25. rocznicy odrodzenia Senatu.

Celem konkursu było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o działalności Senatu odrodzonego w 1989 r., jego roli w demokratycznych przemianach w Polsce i ważnych inicjatywach ustawodawczych. Jesienią 2013 r. do udziału w konkursie zgłosiło się 1247 uczniów z 220 szkół ponadgimnazjalnych.

8 kwietnia 2014 r., podczas obrad plenarnych prowadzonych przez marszałka seniora, którego roli podjął się wicemarszałek Stanisław Karczewski, wybrano sekretarzy posiedzenia i marszałka Senatu młodzieżowego – został nim Przemysław Kowalski z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gorzowie Wielkopolskim. IMGL9137

 

Następnie rozpatrzono projekt ustawy w sprawie ustanowienia Święta Wolności, Demokracji i Solidarności. W imieniu wnioskodawców przedstawił go senator Stanisław Jurcewicz. Odpowiadał też na pytania „młodych senatorów". Sprawozdanie Komisji Ustawodawczej przedstawił Paweł Dąbrowski. Podczas debaty za przyjęciem projektu z poprawką opowiedział się przewodniczący Klubu Liberałów Karol Budek, a za przyjęciem bez poprawek – przewodniczący Klubu Konserwatystów Marcin Wojtysiak. O odrzucenie projektu wnosili: Daniel Bednarczyk, Kacper Kociszewski, Andrzej Strzałkowski, Andrzej Szulc i Adrian Olizaruk. W czasie burzliwej debaty zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy przyjęcia projektu podnosili szereg argumentów zarówno o charakterze historycznym, społecznym, jak i ekonomicznym. Stwierdzono na przykład, że wybory 4 czerwca 1989 r. nie były w pełni wolne, a postanowienia Okrągłego Stołu dla wielu były i są nie do przyjęcia. Zwolennicy ustanowienia święta podkreślali natomiast, że jest to data symboliczna, otwierająca drogę do wolności.

 

Podczas przerwy w obradach Komisja Ustawodawcza ustosunkowała się do zgłoszonych propozycji i poparła wniosek o odrzucenie projektu ustawy. Argumentowano to tym, że data takiego święta jest na tyle kontrowersyjna, iż zamiast łączyć Polaków, święto podzieli ich. Ostatecznie w wyniku głosowań „młodzi senatorowie". odrzucili wniosek o odrzucenie projektu (24 głosy za, 42 – przeciw, 1 wstrzymujący się) oraz o wprowadzenie poprawki (27 głosów za, 38 – przeciw, 2
wstrzymujące się) i zdecydowali o przyjęciu projektu bez poprawek (32 głosy za, 27 – przeciw, 8 wstrzymujących się).

 

IMGL9179Po zakończeniu obrad plenarnych młodzieżowego Senatu podsumowano konkurs i wręczono nagrody laureatom: dyplomy, albumy o Senacie autorstwa prof. Jerzego Pietrzaka i e-booki, ufundowane przez Kancelarię Senatu.