Merytoryczna kampania Andrzeja Dudy.

Duda-debata zdrowotna W czwartek, 5 lutego, wspólnie z Andrzejem Dudą, kandydatem na prezydenta RP, zorganizowałem w siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego debatę

zatytułowaną  Jak zmienić służbę zdrowia, aby polski pacjent czuł się bezpiecznie?   Do udziału w dyskusji zaprosiliśmy ministra zdrowia, doradcę prezydenta RP ds. zdrowia, a także pacjentów, przedstawicieli pracowników służby zdrowia, ekspertów, samorządowców oraz dyrektorów kilku szpitali. Zaproszenie przyjęli m.in. dr Grzegorz Religa, profesor Krzysztof Bielecki, profesor Jerzy Jurkiewicz, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej dr Konstanty Radziwiłł, szefowa Solidarności" Ochrony Zdrowia Maria Ochman, Adam Sandauer ze Stowarzyszenia Primum non nocere, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dr Krzysztof Bukiel, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Teresa Kuziara, a także przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego oraz pacjentów. Niestety zaproszony minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz przedstawiciel Kancelarii Prezydenta nie pojawili się na spotkaniu. Bardzo licznie przybyły media. Pomimo, iż na sali obecne były kamery chyba wszystkich stacji, żadna, poza TV Republiką, nie transmitowała debaty. A szkoda.

 

 

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta RP Andrzej Duda, rozpoczął spotkanie m.in. od stwierdzenia, że służba zdrowia wiąże się z bezpieczeństwem obywateli. To jest bezpieczeństwo zdrowotne, które powinno być zapewnione każdemu w równym stopniu. To jest od długiego czasu wielka bolączka, problem, który nie został rozwiązany. Służba zdrowia nie funkcjonuje dobrze, niestety nie zapewnia obywatelom podstawowego, sprawnego dostępu do opieki zdrowotnej prowadząc często do wielu tragedii. W ocenie Andrzeja Dudy sprawa funkcjonowania publicznej służby zdrowia powinna być pierwszoplanowa dla władz, także dla prezydenta. Zaznaczył, że pacjenci są podzieleni na bogatszych i biedniejszych, którzy mają ograniczony dostęp do leczenia.

 

Andrzej Duda zwrócił również uwagę na inne problemy. Mówił o zbyt małej liczbie pielęgniarek i lekarzy, o stałej rotacji personelu medycznego, złej sytuacji finansowej pielęgniarek oraz nadmiernej biurokracji. Krytycznie odniósł się do urynkowienia systemu ochrony zdrowia. Za niedopuszczalne uznał przedkładanie zysku ponad dobro pacjenta, które uważa za jeden z najważniejszych błędów rządzącej koalicji.

 

Według Andrzeja Dudy brakuje dialogu o służbie zdrowia i konsensusu, co wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Rozwiązanie trudnej sytuacji w tej newralgicznej dziedzinie powinno angażować również prezydenta Bronisława Komorowskiego, lecz tej aktywności brakuje - mówił.

 

Podobny pogląd na trudną sytuację w służbie zdrowia przedstawiało większość dyskutantów. Brakuje lekarzy, brakuje pielęgniarek, położnych. Nie słuchają nas kolejne rządy, decydenci" - podkreśliła Teresa Kuziara.

 

Konstanty Radziwiłł mówił z kolei również o innych ważnych sprawach, m.in. o biurokracji trapiącej polską służbę zdrowia, niewystarczającej edukacji zdrowotnej obywateli, czy nieprzygotowanym na kryzysy ratownictwie medycznym. Zdrowie publiczne w Polsce leży" - podsumował. Problemem jest to, że państwo gwarantuje więcej niż może kupić. Finansowanie ochrony zdrowia na poziomie niewiele przekraczającym 4 proc PKB jest porażką" - zdiagnozował.

 

Debata poświęcona służbie zdrowia rozpoczęła cykl debat z udziałem Andrzeja Dudy, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na urząd Prezydenta RP, który prowadzi merytoryczną kampanię, rozmowiając z Polakami o ważnych sprawach. Andrzej Duda planuje odwiedzić wszystkie powiaty. Będzie spotykał się z dziesiątkami tysięcy osób, poznawał ich problemy, troski i zmartwienia. Do tej pory odbył spotkania w blisko stu powiatach, podczas których mieszkańcy bardzo często narzekają na problemy organizacji ochrony zdrowia oraz kłopoty z dostępnością do świadczeń medycznych. Dlatego właśnie debata pt.:Jak zmienić służbę zdrowia, aby polski pacjent czuł się bezpiecznie? była pierwszą z kilku debat tematycznych Andrzeja Dudy. Tego rodzaju dyskusje są szczególnie potrzebne, ponieważ w Polsce przede wszystkim brakuje dialogu, a stąd już tylko krok od porozumienia.

 

 

Stanisław Karczewski

wicemarszałek Senatu RP

 

www.stanislawkarczewski.pl        https://www.facebook.com/stanislawkarczewski                      Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.