Znamy laureatów Konkursu o Żołnierzach Wyklętych ze specjalnych ośrodków szkolno - wychowawczych.

P104055631 marca, w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. Św. Franciszka z Asyżu w Nowym Mieście nad Pilicą, odbył się uroczysty finał III edycji konkursu „Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć", zorganizowany przez wicemarszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz dyrektor ośrodka Panią Elżbietę Fałek. Podczas uroczystości obecna była Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu Pani Danuta Pawlik, a także posłowie na Sejm RP Marek Suski i Dariusz Bąk, starosta grójecki Marek Ścisłowski, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba. Duchowni w osobach: księdza proboszcza Jana Widery, kustosza Sanktuarium Ojca Krzysztofa Kurzątkowskiego, księdza wikarego Sylwestra Bernata.  Zaproszenie przyjęli także członkowie zarządu powiatu grójeckiego oraz radni powiatowi i gminni, sołtysi, a także dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych oraz wielu innych wspaniałych gości.

 

Podczas uroczystości marszałek Stanisław Karczewski powiedział, że „nasze doświadczenie pokazuje, iż można zmienić nazwę konkursu. Nie jest to już walka o pamięć i cześć, a troska. Doszło do naszej świadomości, do świadomości młodych ludzi, że Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni, to bardzo trudny fragment historii Polski. Kiedyś robiono wszystko, żeby o tym okresie zapomnieć, dziś robi się coraz więcej by przywrócić pamięć” – kontynuował marszałek.

Poseł Marek Suski podziękował marszałkowi Stanisławowi Karczewskiemu za pomysł i organizację konkursu o Żołnierzach Wyklętych. Mówił o tym, że „ ci którzy donosili na walczących o wolną Polskę nie zostali ukarani. Po wkroczeniu sowietów do Polski, niektórzy awansowali, zostali ludźmi nowej władzy i kierowali naszym państwem.”

Jak co roku Konkurs obywał się dwuetapowo. Podczas pierwszej części, w szkołach, uczniowie zaprezentowali prace multimedialnej na temat wybranej postaci podziemia antykomunistycznego. Najlepsi zostali zakwalifikowani do finału i przedstawili gościom przygotowane przez siebie prezentacje. Wspaniała młodzież z ośrodków dostarczyła widzomP1040538 wzruszeń i utwierdziła w przekonaniu, że organizacja tego konkursu ma ogromny sens.

 

P1040543Posłowie do PE - Zbigniew Kuźmiuk oraz prof. Zdzisław Krasnodębski zapewnili wyjazdy do Brukseli zwycięzcom: Klaudii Markiewicz z ośrodka w Jurkach, która przygotowała prezentację ogólną o losach Żołnierzy Wyklętych, wykonując wzruszający utwór pt.: „Biały krzyż” oraz Dawidowi Puchalskiemu z ośrodka w Nowym Mieście, autorowi pracy o ks. Władysławie Gurgaczu. Trzecie miejsce zajął Bartek Starnawski z SOSW w Nowym Mieście, który opowiedział o losach Kazimierza Kamieńskiego – ps. „Gryf”, „Huzar”.  Autorzy wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie prac, które jak co roku prezentowały bardzo wysoki poziom. Jury było pod wrażeniem prezentacji i wystąpień, a zwycięzcy nie kryli wzruszenia i radości.

 

Laureaci otrzymali również inne atrakcyjne nagrody, m.in. aparaty fotograficzne, słuchawki, książki, plecaki. Wszystkim uczestnikom marszałek Stanisław Karczewski wręczył drobne upominki i wspólnie z burmistrzem Nowego Miasta - panem P1040553Mariuszem Dziubą, obiecali kieszonkowe dla uczniów, którzy wygrali wyjazd do Brukseli. Na zakończenie marszałek podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowania do konkursu.  Szczególnie podziękowania należą się uczniom oraz nauczycielom, którzy pomagali swoim podopiecznym– powiedział marszałek.

 

P1040547Patronat Honorowy nad konkursem objęły: Instytut Pamięci Narodowej, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Współorganizatorem Konkursu byli posłowie Marek Suski i Dariusz Bąk, eurodeputowani Zbigniew Kuźmiuk i Zdzisław Krasnodębski, starosta grójecki Marek Ścisłowski, burmistrz Nowego Miasta nad Pilicą Mariusz Dziuba oraz Pani Elżbieta Fałek – dyrektor SOSW w Nowym Mieście nad Pilicą.

 

Pomoc w przygotowaniach zapewnili przedsiębiorcy z Nowego Miasta nad Pilicą: „Mirbud” Mirosław Bednarski, „MINI SAM” Aneta i Janusz Dąbrowscy, NOMBUD” Celina i Jan Gulina, „OKNA I DRZWI LEWANDOWSCY”, P.H.U. „LEO”, „CENTRUM OGRODNICZO - ROLNE” Stanisław Orzeszek, „PIEKARNIA I CUKIERNIA” Urszula i Janusz Smoleń. Przedsiębiorcy ze Żdżar: Szymon i Andrzej Nowakowscy „GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE” oraz Edmund Pietrzak  „DITTA - SERIA”. Z Mogielnicy  - Iga i Andrzej Kordel „OLA sp. z o.o.”, a także zarządy firm: „EMIG”, „FERRERO”, „HORTEX”, „ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA MIĘSNEGO” Barbara i Stanisław Stępień z Opoczna. Swoje zaangażowanie wykazali radni powiatowi: Barbara Kowalska, Michał Pruś, Paweł Siennicki, Stanisław Sitarek, Anna Steczkowska, Wojciech Wojtczak.