Marszałek Senatu na obchodach 360. rocznicy Ślubów Lwowskich.

l1eUwmOfZlOY5YVUlAdscn0220Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w dniach 8 – 9 kwietnia 2016 r. przebywał z dwudniową wizytą we Lwowie w związku z obchodami 360. rocznicy Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza. Po zakończeniu liturgii, na uroczystej mszy św. w Archikatedrze Lwowskiej marszałek odczytał przyjętą z tej okazji uchwałę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wizyta we Lwowie była też okazją do spotkań z Polakami.

 

Senat 7 kwietnia 2016 r. podjął uchwałę w 360. Rocznicę Ślubów Lwowskich, w której m.in. czytamy „1 kwietnia 1656 roku w obliczu najazdu wojsk szwedzkich i rosyjskich na Rzeczpospolitą Obojga Narodów król Jan Kazimierz złożył w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie śluby, będące aktem zawierzenia Ojczyzny opiece Matki Bożej, którą władca ogłosił Królową Korony Polskiej... Autorem tekstu Ślubów Lwowskich był św. Andrzej Bobola... Śluby były aktem religijnym o wielkiej randze i głębokim znaczeniu świadczącym o autentycznym przywiązaniu naszych przodków do wiary w Boga. Było to także wydarzenie o ogromnym znaczeniupolitycznym. Zawierzenie Matce Bożej Rzeczypospolitej w czasach tak tragicznych umocniło Polaków i stało się impulsem do zwycięskiej walki o wolność..."l1eUwmOfZlOY5YVUlAdscn0216a

 

W sobotę, 9 kwietnia 2016 r., w Archikatedrze Lwowskiej odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył J.E. ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Udział w uroczystości wzięli wierni i kapłani archidiecezji lwowskiej oraz goście z Polski. Minister, szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Adam Kwiatkowski odczytał list głowy państwa polskiego.

 

l1eUwmOfZlOY5YVUlAdscn0185W piątek 8 kwietnia br. późnym popołudniem Marszałek Senatu i minister Adam Kwiatkowski spotkali się z Jadwigą Zappe w jej domu. Z okazji 90. rocznicy jej urodzin minister w imieniu prezydenta udekorował ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jadwiga Zappe wraz, z niedawno zmarłą, siostrą Ireną po II wojnie światowej stworzyły we Lwowie dom pomocy polskim dzieciom i młodzieży. Podtrzymywały tożsamość narodową i kształtowały świadomość historyczną młodych ludzi poprzez udzielanie tajnych lekcji historii, literatury i języka polskiego. Za swoją patriotyczną działalność były szykanowane przez komunistyczne władze. Następnie odbyło się spotkanie w Konsulacie Generalnym RP z Polakami, gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń przyznanych przez Prezydenta RP, Kart Polaka i decyzji o nadaniu polskiego obywatelstwa.

Wieczorem tego dnia marszałek przebywał na budowie Domu Polskiego we Lwowie.

 

Źródło/Foto: Senat RP