Marszałek z francuskimi senatorami o relacjach międzyparlamentarnych.

O relacjach parlamentarnych polsko-francuskich rozmawiał 6 kwietnia 2017 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z francuskimi senatorami z Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni Francja-Polska Senatu Francji.

Francuscy senatorowie na czele z przewodniczącym tej grupy Jean-Pierrem Leleux przebywają w Warszawie na zaproszenie przewodniczącego senackiej Grupy Polsko-Francuskiej senatora Aleksandra Pocieja.

Marszałek wyraził zadowolenie, że stosunki polsko-francuskie na poziomie parlamentarnym rozwijają się bardzo dobrze. Przypomniał, że niedawno spotkał się dwukrotnie z przewodniczącym Senatu Francji Gérardem Larcherem w formacie Trójkąta Weimarskiego. Zaznaczył, że Polska zainteresowana jest wzmocnieniem tej współpracy polsko-niemiecko-francuskiej. Dodał, że kolejne spotkanie przewodniczących trzech senatów zostanie zorganizowane w Polsce z udziałem młodzieży z Polski, Francji i Niemiec. Podkreślił, że kontynuowana będzie kwestia przeciwdziałania zjawiskom w cyberprzestrzeni zagrażającym demokracji. „Będzie czas, by zastanowić się jak skutecznie przeciwstawiać się „zjawisku HH” - połączeniu hate’u w sieci i hackerstwa w cyberprzestrzeni” – powiedział marszałek.

Jean-Pierre Leleux podziękował za przyjęcie i bogaty program wizyty. Powiedział, że jest to czas poświęcony rozmowom nt. relacji polsko-francuskich. Zaznaczył, że francuskich senatorów z grupy bilateralnej łączy pozytywne nastawienie do Polski i chęć rozwijania stosunków parlamentarnych polsko-francuskich.

Senator Maryvonne Blondin odnosząc się do "zjawiska HH" powiedziała, że jako członkini Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy angażuje się w sojusz walki z nienawiścią w sieci. Z kolei Jean Yves Leconte podkreślił, że ważna jest wola współpracy mimo różnic. Mówił o tym w kontekście przyszłości Unii Europejskiej. Dodał, że nie chodzi o różnicę w wartościach, ale o różnicę zdań. Podkreślił, że ani Polska, ani Francja nie kwestionują istnienia UE, choć są sprawy, które dzielą, jak np. uchodźcy. Natomiast senator Rene Danesi mówił o roli dyplomacji parlamentarnej. Wskazywał, że ma ona wpływ na podnoszenie jakości relacji między państwami.

Marszałek powiedział, że przykłada dużą wagę do dyplomacji parlamentarnej. Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość widzi rosnącą rolę dla parlamentów narodowych w Unii Europejskiej. S. Karczewski podkreślił, że Polacy są zadowoleni z członkostwa w Unii Europejskiej i PiS jest zwolennikiem naszego uczestnictwa we Wspólnocie. Poinformował gości z Francji, że polski Senat jest aktywny w różnych formatach międzynarodowych: w Trójkącie Weimarskim, w Zgromadzeniu Parlamentarnym Polska-Litwa-Ukraina, w Grupie Wyszehradzkiej. Marszałek mówił, że stanowisko Polski w sprawie uchodźców jest znane. Dodał jedynie, że do Polski z Ukrainy, gdzie toczy się wojna, przyjechało ponad 1 mln. Ukraińców. Na zakończenie zaznaczył, że liczy na współpracę i dyskusję między parlamentarzystami Polski i Francji i nie tylko na szczeblu przewodniczących Senatów, ale także grup bilateralnych.

Źródło/Foto: Senat RP