Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja 2017 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczył w Warszawie w obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą.

W uroczystościach brali udział m.in. wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, senator Aleksander Bobko, szef Kancelarii Senatu Jakub Kowalski oraz członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu.

W południe na dziedzińcu Belwederu prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia oraz flagi państwowe organizacjom krajowym i polonijnym. Zwracając się do osób uhonorowanych za zasługi w działalności na rzecz Polonii, prezydent podkreślił, że te odznaczenia to symbol podziękowania ze strony Rzeczpospolitej za "piękne życie, za piękną działalność, za to, co robicie dla polskości i Polski." Przekazał on również legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły im. Dywizjonu 303 w Sutton w Wlk. Brytanii. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek na przejazd środkami transportu publicznego oraz do muzeów i parków narodowych, jak uczniowie szkół w kraju.

Prezydent oświadczył, że dzień 2 maja łączy w sobie "wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą, pod którą wszyscy jesteśmy, pod którą wszyscy żyjemy na całym świecie, łączy nas Polaków w Dniu Flagi i w Dniu Polonii i Polaków za granicą." "To piękne i znamienne, że te dwie uroczystości, chociaż przecież przyjęte w różnych latach, łączą się właśnie 2 maja w sposób dla mnie osobiście bardzo symboliczny, łączą pamięć naszą o rodakach poza granicami i ich pamięć o nas jako tych, którzy w ich ojczyźnie mieszkają, w ziemi, z której się wywodzą często ich dziadkowie, rodzice, z naszymi barwami narodowymi, tak drogimi sercu każdego Polaka. niezależnie od tego, czy mieszka tu, na miejscu w Rzeczpospolitej, czy mieszka poza jej granicami" - powiedział. Podziękował on rządowi i parlamentowi za zmiany, jakie nastąpiły w ustawie o repatriacji, które ułatwiają wszystkim, którzy chcą do Polski wrócić, podjęcie tej decyzji.

Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju ustanowił Sejm 20 marca 2002 r. w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości oraz pomocy krajowi w najtrudniejszych momentach,” w celu potwierdzenia więzi z macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim". Dzień Flagi RP został ustanowiony w 2004 r.

 

 

Źródło: Senat RP
Foto: KPRP Andrzej Hrechorowicz/Grzegorz Jakubowski