II Forum Polonijne w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Chcemy budować przyszłość Polski, w której jest miejsce dla Polonii - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski 5 września 2017 r. otwierając Polonijne Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju.

Zdaniem marszałka Forum Ekonomiczne w Krynicy to bardzo dobre miejsce, gdzie spotykają się politycy, przedsiębiorcy, samorządowcy i od dwóch lat przyjeżdżają przedstawiciele Polonii. To miejsce, w ocenie marszałka, powinno sprzyjać integracji Polonii. Stwarza ono szansę do wspólnej pracy na rzecz Polski.

Marszałek podkreślił, że Polonia to ogromny potencjał Polski poza granicami, którego nie można zmarnować. S. Karczewski powiedział, że po raz pierwszy w minionym roku więcej ludzi przyjechało do Polski niż opuściło nasz kraj. To według marszałka świadczy o sukcesie Polski. „Chciałbym, by coraz więcej Polaków wracało do ojczyzny, a ci, którzy zdecydują się pozostać za granicą będą z nami współpracować”.

Pierwszego dnia Forum Polonijnego odbyły się dwa panele dyskusyjne. Otwierający panel był poświęcony roli mediów w budowaniu tożsamości wśród Polonii i Polaków poza granicami. Drugi panel dotyczył aktywizacji zawodowej i społecznej repatriantów oraz Polaków ze Wschodu.

Od dyskusji na temat doświadczeń i wyzwań dyplomacji ekonomicznej, 6 września 2017 r. rozpoczął się drugi dzień Polonijnego Forum Ekonomicznego. Otwierając panel marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że budowanie prestiżu państwa musi odbywać się poprzez dyplomację. „Jeżeli nasza dyplomacja będzie mocna, to łatwiej będzie nam budować mocną pozycję na arenie międzynarodowej” - mówił. Dodał, że o sile państw świadczy także liczebność personelu zaangażowanego w pełnienie misji za granicą.

W panelu udział wzięli: Tomasz Pisula, prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu SA, Marek Magierowski, wiceminister spraw zagranicznych, Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA. Moderatorem tej części był Piotr Chęciński – dyrektor portalu polskieradio.pl.

Marszałek mówiąc o roli Polonii w dyplomacji stwierdził, że chociaż Polonia bywa skłócona, to potrzeba osiągnięcia konsensusu jest bardzo silna i to forum jest dobrym miejscem do prowadzenia rozmów na ten temat. „Jeżeli Polonia nie może się porozumieć we Francji, w Niemczech... to może to miejsce w Polsce stworzy ku temu przyjazne warunki” - mówił.

Zdaniem marszałka kreując marki, które są solidne, powinno się podkreślać, że są to produkty i usługi polskie. W tych działaniach marszałek widzi ogromną rolę Polonii i zapowiedział, że Senat będzie o tym rozmawiał z przedstawicielami Polonii. " Chciałbym zaprosić Polonię, zarówno ze Wschodu, jak i z Zachodu, do zaprezentowania swoich pomysłów na tzw. start-upy. Byłyby one potem realizowane pod szyldem „made in Poland”.

„Poprzedni minister zamykał placówki dyplomatyczne, może niektóre rzeczywiście trzeba było zamknąć, ale powinny powstać kolejne - gdzie indziej. My będziemy otwierać nowe placówki” – mówił marszałek. Dodał, że dyplomaci powinni rozmawiać z biznesmenami, bo zależy nam na tym by polskie towary, inwestycje znalazły swoje stałe miejsce za granicą i tu jest duża rola do odegrania przez Polonię”. Powiedział, że pracujący za granicą Polacy - fachowcy, rzemieślnicy - już wyrobili sobie renomę. „Chociaż ich teraz w Polsce brakuje, to zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy wrócą, ale jesteśmy zadowoleni, że solidarnie wykonując swoją pracę będą tworzyć dobry wizerunek Polski za granicą" – podkreślił marszałek.

Panel: „Marka Polska – nieoszacowany potencjał Polonii w inwestycjach zagranicznych polskich przedsiębiorstw”. Gospodarz spotkania, marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił, że Polscy inwestorzy chcą nawiązywać współpracę z Polonią i Polonią chce ich wspierać w miejscach swojego zamieszkania. W jego przekonaniu główną barierą są pieniądze oraz słabe zorganizowanie środowisk polonijnych. „Liczę w tej kwestii na młode pokolenie. Dodał, że Senat inwestuje w młodych ludzi utożsamiających się z Polską. Młodzież polonijna chce studiować w Polsce, bo widzi, że to kraj bezpieczny i z perspektywami” – powiedział.

W panelu udział wzięli: Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG SA, Mirosław Kochalski, wiceprezes zarządu Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN SA, Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych, Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes zarządu KGHM Polska Miedź SA. Rozmowę prowadził Jacek Karnowski, redaktor naczelny Tygodnika „Sieci”.

Marszałek Karczewski zapewnił, że zmienia się optyka i dynamika w działaniach polskiego rządu. „Możemy sobie pozwolić na promowanie nie tylko spółek skarbu państwa, ale także inwestycji prywatnych przedsiębiorców” – mówił. Dodał, że musimy zabiegać o to, aby Polonia aktywizowała się w swoich krajach - także politycznie. „Polonia jest olbrzymim kapitałem, który należy wykorzystywać, płynie z tego obopólna korzyść” – podsumował.

Dobry wizerunek Polski niewątpliwie wpływa na indywidualny sukces Polaków mieszkających za granicą, ale i indywidualny sukces Polaków gdziekolwiek żyją i pracują przekłada się na dobry wizerunek naszego kraju – podsumował 6 września 2017 r. ostatni panel dyskusyjny tegorocznego Ekonomicznego Forum Polonijnego marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Zdaniem marszałka w naszym kraju panuje konsensus polityczny w kwestii polityki wobec Polonii. Dlatego te relacje z Polonią i Polakami za granicą są dobre. Chcemy rozmawiać z Polonią o jej problemach, chcemy je wspólnie rozwiązywać. Chcemy korzystać z ogromnego potencjału jakim są nasi rodacy za granicą – mówił marszałek Senatu. Dodał, że Forum Polonijne jest dobrym miejscem do dyskusji o Polonii z Polonią. Marszałek wyraził zadowolenie, że Polacy wracają do kraju. To, według marszałka, świadczy o tym, że Polska jest bezpieczna i atrakcyjna. Dodał, że zapewne wszyscy nie wrócą, ale liczy na to, że ci którzy nie zdecydują się na powrót będą zainteresowani współpracą i pracą dla Polski.

Paneliści: prof. Zbigniew Wszołek z Mayo Clinic na Florydzie, dr Adam Sandauer, Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych i marszałek Senatu zastanawiali się, czy w osiągnięciu sukcesu poza granicami pomaga to, że jest się Polakiem, czy wręcz przeciwnie.
Zdaniem marszałka są przykłady skrajnie różne. Są Polacy, którzy odnieśli ogromny sukces za granicą i nie przeszkadzało im to, że są Polakami, inni uważali, że, jako Polacy tylko w kraju mogą zrobić karierę.

Celem Forum Polonijnego jest włączenie Polaków żyjących z dala od ojczyzny do udziału w ważnych wydarzeniach w naszym kraju, a tym samym w pracę na rzecz Polski i budowanie wspólnoty narodowej. Forum w Krynicy jest także okazją do dyskusji nad istotnymi sprawami dla Polonii i Polaków za granicą. Gospodarzem Forum Polonijnego, tak jak w zeszłym roku, jest marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Organizatorami Forum są: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, Rada Programowa Forum Ekonomicznego oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Źródło: Senat RP