Obchody 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Kościuszko stanowi przykład nowoczesnego patriotyzmu – mówił marszałek Senatu 15 października 2017 r. podczas głównych uroczystości w szwajcarskiej Solurze z okazji 200. rocznicy śmierci naszego bohatera.

W skład delegacji Senatu wchodzili senatorowie Grażyna Sztark i Ryszard Majer.

Marszałek podziękował mieszkańcom i władzom Solury, którzy przyjęli naszego wielkiego rodaka. „Dziękujemy za wielką dbałość o dziedzictwo Tadeusza Kościuszki, o dziedzictwo narodowe polskie, ale tak naprawdę nasze wspólne" – mówił S. Karczewski.

„Kościuszko także dziś jest przykładem patriotyzmu nowoczesnego: dojrzałego świadomością narodowych wartości, ale nie wykluczającego, nie wywyższającego się nad innych. Takim ukształtowało go Wielkie Księstwo Litewskie – kraj wielu narodów i kultur, z którego się wywodził” – mówił marszałek.

Przypomniał słowa Bayrona, który napisał, że „Kościuszko to imię, które przeraża”. Zaznaczył, że to imię miłe jest nie tylko Polakom, ale też Amerykanom, którzy uczynili go swoim generałem i bohaterem narodowym, Francuzom, którzy uczynili go swym obywatelem, Białorusinom, którzy uważają go dziś za swego bohatera narodowego, czy Litwinom, którzy czczą jego pamięć nazywając nim jedną z głównych ulic Wilna. „W Polsce, na Białorusi, na Litwie, szczególnie zaś na Ukrainie, a pewnie i gdzie indziej, nie trzeba nikogo przekonywać o aktualności życiowej postawy Kościuszki: tyranii należy się przeciwstawiać” – powiedział marszałek.

"Kościuszko był zawsze przyjacielem wolności i wolnych ludzi, czy to walczących o niepodległość w Polsce, czy to w rewolucyjnej Francji, czy w emancypującej się od brytyjskiej dominacji Ameryce, czy to w republikańskiej Szwajcarii" – wskazywał Karczewski. Jak podkreślał, dla Kościuszki wolność nie była ideą wyłącznie duchową, ale i konkretem, który kazał mu uwalniać w Ameryce w swoim majątku niewolników, zaś w Polsce – utrzymywanych w poddaństwie chłopów.

Zaznaczył, że „droga życiowa Kościuszki wskazuje, że nie ma patriotów bez patriotycznego wychowania”. „Staramy się w Polsce z tej filozofii korzystać, zgodnie z nią reformujemy nasz system edukacji. Dziś bowiem narodom i Europie są potrzebni nowocześni i świadomi swej narodowej tożsamości patrioci” – podkreślił.

Naczelnik insurekcji z 1794 r., polski i amerykański generał, uczestnik walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, obywatel honorowy Republiki Francuskiej zmarł w Solurze 15 października 1817 r.

Główne uroczystości poprzedziła msza św. w intencji Tadeusza Kościuszki, w katedrze św. Ursyna i Wiktora w Solurze. Mszę odprawił rektor polskiej misji katolickiej w Szwajcarii Krzysztof Wojtkiewicz przy udziale księży z polskich ośrodków duszpasterskich w tym kraju. W kazaniu ks. Krzysztof Wojtkiewicz przypomniał, że Tadeusz Kościuszko zapisał się jako bojownik o wolność i niepodległość państwa polskiego. Podkreślił, że walczył nie tylko o niepodległość, ale także o wolność obywateli. „Dla Polaków niepodległość obecnie jest rzeczą oczywistą, ale przecież jeszcze nie tak dawno trzeba było o nią walczyć. Nie wolno zapominać, że niepodległość to dar, o który trzeba zabiegać, nawet w czasie pokoju” – mówił ksiądz. Dodał, że państwo niepodległe bez wolności obywateli przeradza się w państwo opresyjne. „Tylko wolni obywatele budują dobrobyt państwa. „Urzeczywistnienie marzeń o niepodległej Polsce i jego wolnych obywatelach będzie większym hołdem dla Kościuszki niż hymny na jego cześć” – powiedział.

Uroczystości tego dnia rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w asyście wojskowej.

Senat rok 2017 ustanowił Rokiem Tadeusza Kościuszki. W podjętej uchwale czytamy m.in.: „..Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki, by naród polski oddał należny hołd pamięci swego bohatera, bohatera światowej sławy, a także by młodym pokoleniom wskazać przykład służby i poświęcenia dla Ojczyzny i aby wzmocnić przez to kondycję duchową narodu”. W uchwale przypomniano, że „Wielkość i dziejowe zasługi Kościuszki doceniła Konferencja Generalna UNESCO, która w listopadzie 2015 r. podjęła uchwałę, na podstawie której obchody 200 - lecia zgonu Kościuszki będą się odbywać pod patronatem UNESCO”.

 

 

Źródło: Senat RP