Marszałek Senatu spotkał się z przewodniczącym parlamentu Armenii.

O nowych możliwościach współpracy Armenii i Polski, które otworzy umowa o partnerstwie i współpracy Armenii z UE rozmawiali 18 października 2017 r. w Senacie marszałek Karczewski z przewodniczącym ZN Republiki Armenii Arą Babloyanem.

Politycy rozmawiali także o sytuacji geopolitycznej Armenii i relacjach międzyparlamentarnych.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Armenii wraz z delegacją przebywa w Polsce z trzydniową wizytą na zaproszenie marszałka Senatu.

Przewodniczący prosił marszałka o wsparcie, w szybkim zakończeniu przez Polskę wewnętrznych procedur niezbędnych do podpisania przez Armenię 24 listopada br. w Brukseli, w trakcie Szczytu Partnerstwa Wschodniego, umowy Armenii o partnerstwie i współpracy z Unią Europejską. Zostanie ona podpisania, jeśli wszystkie kraje UE wyrażą na to zgodę. Przewodniczący pokreślił, że ta umowa otworzy nowe możliwości współpracy. Zaznaczył, że Armenia wówczas może stać się pomostem do współpracy z Iranem. Zadeklarował, że Ormianie chętnie wesprą polskich przedsiębiorców chcących rozwijać biznes na tym terenie, a także pomogą lepiej rozumieć Persję.

Marszałek Senatu zadeklarował swoje wsparcie w kwestii podjęcia decyzji dotyczącej tej umowy. Podkreślił, że Polska jest ambasadorem Armenii w UE. Zaprosił przewodniczącego na przyszłoroczny Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej, organizowany od dwóch lat przez marszałków Sejmu i Senatu. „Te spotkania wzmacniają nasze relacje parlamentarne i sąsiedzkie. Zaś relacje między parlamentami wzmacniają stosunki między państwami” – powiedział S. Karczewski.

Przewodniczący Ara Babloyan powiedział, że przywiązuje dużą wagę do relacji międzyparlamentarnych i wyraził nadzieję, że ulegną one intensyfikacji po jego wizycie. Podkreślił, że Armenia jest jedynym krajem w swoim regionie, który przeprowadza demokratyczne reformy. „Jesteśmy w trakcie zmiany naszej konstytucji i wkrótce staniemy się republiką parlamentarną” – powiedział przewodniczący. Wyraził zaniepokojenie sytuacją w Turcji. „Cieszyliśmy się ze zmian demokratycznych w tym kraju, ale działania tureckiego rządu przekreśliły nasze nadzieje. Podkreślił, że Armenia była gotowa na pojednanie z Turcją, ale Turcja nie była tym zainteresowana. Przewodniczący poinformował marszałka także o sytuacji w Górnym Karabachu i relacjach z innymi państwami regionu. Jego zdaniem wszystkie problemy należy starać się rozwiązywać na drodze pokojowej. Zaznaczył, że Armenia jest małym krajem w trudnej sytuacji geopolitycznej, a udało jej się wejść na drogę demokratycznych przemian zmierzających w kierunku Europy.

Marszałek powiedział, że w Polsce znana jest sytuacja w Górnym Karabachu. Zaznaczył, że Polska zawsze opowiada się za pokojowymi rozstrzygnięciami sporów. Podziękował Armenii za wsparcie polskiej kandydatury na niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i Poprosił o wsparcie naszej kandydatury w organizacji Expo 2022 w Łodzi.

Przewodniczący dziękował Polsce za lata wspólnej historii i za to, że przyjmowała Ormian, którzy musieli opuścić swoją ojczyznę. „Jesteśmy dumni, że Ormianie przyczynili się do rozwoju Polski i z tego, że Polska docenia ich wkład w swoją historię” – powiedział A. Babloyan. Dodał, że dumą napawa go fakt, iż w Polsce świętuje się na państwowym poziomie jubileusz nadania przywileju Ormianom w Polsce.

Goście z Armenii będą jutro w Senacie uczestniczyli w otwarciu wystawy „Ormianie w Polsce”, zorganizowanej w związku z 650. rocznicą osiedlenia się Ormian w naszym kraju. W roku 2017 mija 650 lat od chwili wystawienia pierwszego państwowego dokumentu, adresowanego wyłącznie do Ormian jako poddanych króla polskiego. W wigilię dnia świętej Agnieszki (20 stycznia) 1367 roku król Kazimierz Wielki udzielił przywileju ormiańskiemu biskupowi Grzegorzowi. Przywilej ten fundował Kościół ormiański w Polsce.

 

 

Źródło: Senat RP