Zakończenie obchodów Roku Dziękczynienia za bł. o Honorata.

16 grudnia w 101. rocznicę ​śmierci bł. o. Honorata Koźmińskiego w sanktuarium jego imienia w Nowym Mieście nad Pilicą ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba przewodniczył Mszy św., która kończyła Rok Dziękczynienia za osobę tego błogosławionego.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i wicepremier Piotr Gliński.

Msza św. w sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego oraz premiera oratorium „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem” to dwa główne wydarzenia zakończenia Roku Dziękczynienia za bł. o. Honorata Koźmińskiego, które odbyły się 16 grudnia w 101. rocznicę śmierci błogosławionego.

Bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki mówił w homilii – Honorat do końca przyjął prawdę pielgrzymowania na ziemi, pragnąc świętości – tego upodobnienia się do Jezusa na Górze Przemienienia. Szedł w realiach ówczesnego życia, szedł, kiedy nasza ojczyzna była w niewoli. I zwłaszcza dzisiaj, kiedy świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości uświadamiamy sobie, jak ten nasz błogosławiony wpisał się w jej dzieje.

Po Eucharystii o. Andrzeja Kiejza OFM Cap, minister Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, uhonorował osoby, które w sposób szczególny uczestniczą w dziele promowania postaci bł. Honorata Koźmińskiego. Dyplomy uznania i pamiątkowe medale wybite z okazji beatyfikacji o. Honorata wręczył marszałkowi Karczewskiemu, wicepremierowi Glińskiemu, bp. Dziubie, a także burmistrzowi Nowego Miasta nad Pilicą Mariuszowi Dziubie oraz Michałowi Cieślakowi, przewodnikowi X pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

W zakończenie obchodów Roku Dziękczynienia za bł. o Honorata Koźmińskiego wpisała się premiera oratorium „Nieszpory o Niepokalanym Sercu Maryi z bł. Honoratem”, do którego muzykę skomponował Paweł Bębenek. Libretto na podstawie pism błogosławionego napisała s. Cecylia Anna Duda ze Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi. Muzycy wystąpili w kościele parafii pw. Opieki Matki Bożej Bolesnej.

Oratorium miało charakter liturgiczny. Rozpoczęło się od procesyjnego wniesienia ikony Matki Bożej, a zakończyło błogosławieństwem tymże wizerunkiem Maryi. Wystąpiła orkiestra pod dyrekcją P. Bębenka oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

 

 

Źródło: kapucyni-nm.pl
Foto: Gość Niedzielny Łowicki