Prezentacja wydawnictw IPN poświęconych sześciu Ojcom Niepodległości.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski 5 grudnia br. wziął udział w uroczystej prezentacji wydawnictw Instytutu Pamięci Narodowej poświęconych sześciu Ojcom niepodległej Rzeczypospolitej.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty oraz Ignacy Daszyński – to sylwetki, które na zawsze wpisały się do księgi polskich dziejów. Na Przystanku Historia IPN zaprezentowano wydane przez IPN albumy o postaciach, dzięki którym po 123 latach niewoli polski naród wybił się na niepodległość i zbudował wymarzone państwo.

Reprezentowali różne nurty polityczne i warstwy społeczne. Urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to w odpowiedniej chwili potrafili współdziałać wokół jednego, nadrzędnego hasła: niepodległości. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku zwycięstwu i wolności.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej pragnął na trwałe uhonorować twórców naszej państwowości. Dzień urodzin tego najważniejszego z nich – Józefa Piłsudskiego – to doskonała okazja do zaprezentowania publikacji książkowych, które w myśl ich autorów mają być pomnikami wystawionymi każdemu bohaterowi z osobna. Wydając jednocześnie sześć publikacji stanowiących komplet, oddaliśmy hołd najważniejszym politykom II Rzeczypospolitej Polskiej.

 

 

Źródło: IPN