Stanisław Karczewski w programie "Fakty po Faktach".

Wiemy, że jest potrzebne dla nich takie wsparcie i takie wsparcie będzie - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Senatu Stanisław Karczewski 28 maja 2019 roku.

Odniósł się do obiecanego przez premiera jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dodatku dla niepełnosprawnych. Skomentował także zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w eurowyborach.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że po takim wyniku ma większą nadzieję, iż PiS zwycięży w wyborach parlamentarnych planowanych na jesień. - Te wyniki były dla nas, członków Prawa i Sprawiedliwości, dla naszych sympatyków, dla tych wszystkich, którzy głosowali, dobrą wiadomością - dodał. Pytany, czy wynik upewnia go w przekonaniu, że PiS może zdobyć większość konstytucyjną, Karczewski odpowiedział, że "będziemy (partia - red.) bardzo zadowoleni, jeśli w ogóle osiągniemy taki wynik (jak w wyborach do europarlamentu - red.)". - Będziemy dalej rozmawiać z Polakami. (...) Będziemy robili to, co robiliśmy, a mianowicie będziemy się spotykać z ludźmi - podkreślił marszałek Senatu.

Powiedział, że Zjednoczona Prawica pracuje nad nowych programem. - Chcemy rządzić przez następne cztery lata i chcemy na te cztery lata przedstawić program - zaznaczył. Wskazał, że obóz rządzący chce utrzymać dobry wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie, żeby jak najwięcej Polaków, którzy wyjechali za granicę, wracało do Polski. - Na pewno będziemy dbali o służbę zdrowia - dodał.

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy osoby niepełnosprawne powyżej 18. roku życia, które są całkowicie niezdolne do samodzielnego funkcjonowania otrzymają comiesięczny, stały dodatek. Dodał, że dodatek wyniesie najprawdopodobniej 500 zł. Projekt ustawy o dodatkowym 500 złotych miesięcznie dla dorosłych osób z niepełnosprawnością trafi w czerwcu do Sejmu – zapowiedział premier. Pytany we wtorek w "Faktach po Faktach", kiedy niepełnosprawni otrzymają dodatek, marszałek Senatu odpowiedział, że "dokładnie nie rozmawialiśmy na ten temat jeszcze w gronie ścisłego kierownictwa partii, ale od jesieni albo nowego roku". Dopytywany, czy niepełnosprawni mogą liczyć na dodatek jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, zaznaczył, że "chyba nie". - Nie wiem tego, zobaczymy. Na pewno pamiętamy o osobach niepełnosprawnych - dodał. - Wiemy, że jest potrzebne dla nich takie wsparcie i takie wsparcie będzie - zapewnił.

Karczewski odniósł się w "Faktach po Faktach" do planowanej rekonstrukcji rządu w związku z wyjazdem pięciorga ministrów, trojga wiceministrów i rzeczniczki rządu do Brukseli. Mandat europosła zdobyli m.in. wicepremier Beata Szydło, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, oraz minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. Według medialnych spekulacji Elżbieta Witek, była rzeczniczka rządu i była szefową gabinetu premiera jest wymieniana wśród kandydatów m.in. na stanowisko szefa MSWiA oraz wicemarszałka Sejmu i rzeczniczkę PiS za Beatę Mazurek. Wicepremier Beata Szydło pytana we wtorek w Radiu ZET, czy do rządu wejdzie posłanka Witek, stwierdziła, że "rekomendowałaby panią minister Witek na każde stanowisko rządowe". Stanisław Karczewski potwierdził w TVN24, że "na pewno pani minister Elżbieta Witek jest brana pod uwagę w rozmowach, które są toczone między panem premierem Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim, ale ostateczne decyzje będziemy podejmować na spotkaniu prezydium komitetu politycznego".

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: tvn24