70. rocznica urodzin ś. p. prof. Lecha Kaczyńskiego.

W 70. rocznicę urodziny ś. p. profesora Lecha Kaczyńskiego Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski złożył symboliczne kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, a wieczorem wziął udział we mszy świętej na Wawelu.

W uroczystej mszy, koncelebrowanej przez abp. Marka Jędraszewskiego wzięli udział: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku, udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, we wrześniu 2010 r. odsłonięta została tablica ku czci ofiar katastrofy, z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i łacińską sentencją: „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają).