Stanisław Karczewski gościem w RMF FM.

Stanisław Karczewski Marszałek Senatu RP w poniedziałkowy poranek 2 września 2019 roku był gościem "Porannej rozmowy w RMF FM".

Stanisław Karczewski był także pytany o reparacje wojenne od Niemiec. W tej chwili są prowadzone prace w zespole sejmowym i zobaczymy, co będzie w następnej kadencji - mówił marszałek Senatu. Będziemy o tym rozmawiać w przyszłości - mówił. Marszałek stwierdził także, że wczoraj nastąpiło "moralne zadośćuczynienie" od strony niemieckiej. Miałem zaszczyt siedzieć obok kanclerz Angeli Merkel i słuchałem bardzo dokładnie pana prezydenta Steinmeiera. Muszę powiedzieć, że to było dla mnie wielkie wrażenie. Nagle poczułem, że strona niemiecka wypowiada słowa, na które czekaliśmy - mówił.

Gdyby był Donald Trump (zamiast niego do Polski przyjechał wiceprezydent USA Mike Pence - przyp.red.), to na pewno przyćmiłby swoim wystąpieniem i swoją obecnością całą uroczystość. Chyba to świetne przemówienie prezydenta Niemiec, ważne dla nas, dla Niemców, dla Europy i dla świata, wybrzmiałoby troszeczkę w cieniu przemówienia Trumpa. A to ważne wystąpienie - mówił Stanisław Karczewski, pytany o obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Robert Mazurek pytał także marszałka o przyjazd Donalda Trumpa w najbliższych miesiącach. Wiemy już, że są prowadzone rozmowy, bardzo wnikliwe. Mam nadzieję, że niebawem przyjedzie - powiedział. Przyznał jednak, że nie wie, czy będzie to przed wyborami czy po.

Pytany o sprawę "paktu senackiego" opozycji, Karczewski ocenił, że PiS-u on nie interesuje. Słyszeliśmy o pakcie, jedni mówili, że został podpisany, inni że zawarty, inni mówili, że nie został zawarty ani podpisany, więc nie wiem, jak wygląda sytuacja. Nie śledzimy tego tak wnikliwie. Pracujemy nad naszą kampanią wyborczą, rozmawiamy z Polakami - mówił.

Mamy 99 kandydatów zarejestrowanych do Senatu. W jednym miejscu, w Olsztynie, nie wystawiamy kandydatury. Tam startuje pani Lidia Staroń, którą popieramy. Mam nadzieję, że będzie również nasz popierać - powiedział.
Karczewski o drożyźnie

Nie jesteśmy w stanie sterować cenami. Ten czas się już skończył, żyjemy zupełnie w innym okresie. Apeluję do pana Grzegorza Schetyny, żeby się obudził i to zobaczył. Mamy gospodarkę rynkową i ten rynek reguluje cenę. Tak jest, o to walczyliśmy - tak Stanisław Karczewski odniósł się do słów lidera Platformy Obywatelskiej, który skrytykował PiS za wzrost cen w sklepach. Nie jest w stanie rząd ani jakakolwiek siła polityczna wpływać na ceny i narzucać ceny pietruszki czy innych produktów, a - przyznaję - rosną niektóre ceny - stwierdził marszałek Senatu, deklarując jednocześnie, że PiS "bardzo dużo robi" w tej sprawie.

W internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek pytał swojego gościa również o brak postępów w realizacji rządowego programu Mieszkanie plus. Premier Mateusz Morawiecki w kwietniu ubiegłego roku deklarował, że w tym roku w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań. Według doniesień medialnych, jest ich tylko kilkaset. Są w budowie - przekonywał Karczewski. Będziemy to robić, mam nadzieję, że wyborcy powierzą nam sprawowanie rządu i że będziemy kontynuowali ten program, rozszerzali - zadeklarował.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego.

Źródło: RMF24