Stanisław Karczewski w programie "Dziennikarski poker".

Gościem redaktora Adriana Stankowskiego w programie "Dziennikarski Poker" na antenie TV Republika był dziś Stanisław Karczewski, były marszałek Senatu, senator PiS, z zawodu lekarz. Rozmowa dotyczyła szczepień przeciwko koronawirusowi.

- Zaczęliśmy akcję szczepień. Jak będzie przebiegała? Wiadomo, że najpierw lekarze, najpierw tzw. grupa zero, co wszyscy zrozumieją. Jak to będzie przebiegało od 15, kiedy będzie można się zapisywać? - zapytał na początku prowadzący.

– Przede wszystkim zależy nam na tym, aby jak najwięcej osób zaszczepiło się, to nasz główny cel. Nie powinna się żadna szczepionka zmarnować, to też bardzo istotne, bo są takie „wąskie gardła”. Liczba szczepionek też nie jest przecież nieskończona. Zależy nam jednak na tym, by jak najwięcej osób się zaszczepiło i żeby ten proces przebiegł jak najsprawniej. Ten mechanizm z grupą „zero” jest również po to, aby cały personel medyczny, którego i tak mamy w Polsce za mało, był sprawny i zdrowy. Abyśmy my, pracownicy służby zdrowia, mogli nieść pomoc nie tylko chorym na COVID-19, ale również na inne choroby. Musimy być sprawni, musimy funkcjonować i leczyć chorych - podkreślił Stanisław Karczewski.

– Następne grupy to te, które są najbardziej narażone jeśli chodzi o stopień powikłań. Wśród osób w wieku podeszłym odsetek zgonów jest zdecydowanie wyższy od liczby zgonów w młodszych grupach wiekowych. Trzeba jednak pwiedzieć, że również w młodszych grupach zdarzają się poważne powikłania, ciężki przebieg i zgony - dodał polityk PiS.

– Dlatego apeluję, nie tylko do lekarzy, pracowników służby zdrowia, polityków czy dziennikarzy, aby zachęcać do szczepień tych, którzy nie są przekonani, wahają się, nie są pewni, czy powinni się szczepić, czy też nie – do takich osób powinniśmy trafić. Bo tych, którzy uważają, że ziemia jest płaska czy też wierzą w inne bzdury, o których nie chciałbym mówić, raczej nie przekonamy - wskazał senator.

– Zależy nam, żeby dotrzeć do grupy osób wahających się, które uważają, że są zdrowe, młode, dbają o kondycję, zdrowo się odżywiają, więc wirus im nie grozi. Nic bardziej mylnego. Koronawirus dopada także osoby młode, wysportowane. I nawet u osób młodych, które przechodziły zakażenie bezobjawowo, po pewnym czasie mogą wystąpić powikłania. Dlatego to ważne, abyśmy się zaszczepili, byli bezpieczni i w przyszłym roku mówili o pandemii już w czasie przeszłym - dodał.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu z udziałem senatora RP Stanisława Karczewskiego.

Żródło: Telewizja Republika