Stanisław Karczewski o Putinie: trzeba głośno mówić, że to zbrodniarz wojenny

Senator Karczewski 17.03.2022 r. był gościem Magdaleny Ogórek w programie "W samo południe". Tematem rozmowy była obecna sytuacja w Ukrainie oraz zachowanie Prezydenta Rosji Władimira Putina.

Stanisław Karczewski mówi, że wszyscy widzą, czego dopuszczają się żołnierze rosyjscy, czego dopuszcza się Putin. - To on wydał rozkaz strzelania do bezbronnych cywilów - mówi. Zdaniem senatora PiS nie można unikać oczywistych określeń, które są twarde, ale w jego ocenie - oczywiste.

Władimir Putin zezwala na ataki na cywilów

Stanisław Karczewski wskazuje, że dowodem na przyzwolenie przez Władimira Putina na przemoc są obrazy, które docierają do opinii publicznej. - Ostrzeliwane są również korytarze humanitarne wbrew wszystkim zasadom i konwencjom - zauważa.

Ofensywa dyplomatyczna Polski

Nawiązując do wizyty premierów Polski, Słowenii i Czech w Kijowie, były marszałek Senatu nazywa ją bardzo ważnym, historycznym wydarzeniem. - Ważne dla Ukraińców, ważne dla Polaków, ważne dla Europy, bardzo odważne - zaznacza. Jego zdaniem wizyta ta wzmacnia prezydenta Ukrainy, ale również tych, którzy bohatersko walczą. Senator nie ma wątpliwości co do oceny działań Władimira Putina, określając go mianem "potwór". Przypomina też słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, który Władimira Putina określił mianem "zbrodniarz wojenny".

Wszyscy powinni mówić jednym głosem

Stanisław Karczewski zwraca uwagę, że minister spraw zagranicznych, premier, premier Kaczyński, prezydent Andrzej Duda prowadzą ofensywę dyplomatyczną. - Taką, która - miejmy nadzieję - doprowadzi do jak najszybszego zaprzestania działań wojennych na Ukrainie - mówi.

Gość Programu 1 Polskiego Radia uważa, że za kilka tygodni wszyscy będą mówić jednym głosem, że konieczna jest misja pokojowa na Ukrainie i jak najszybciej trzeba ją stworzyć. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński wybiegł w przyszłość. Stanisław Karczewski mówi, że źle się dzieje, kiedy padają głosy krytyczne o tej wizycie. - Wskazują na to, że horyzonty myślowe niektórych polityków są bardzo wąskie.

Senator przyznaje, że sankcje przeciwko Rosji są dziurawe i nie objęły tych wszystkich elementów, które powinny objąć. - Tu trzeba odwagi i bardzo zdecydowanych działań.

Źródło: polskieradio.pl