Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 22 sierpnia 2016 r. w Łazienkach Królewskich w Pałacu na Wyspie spotkał się z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.
Politycy rozmawiali o rozwoju współpracy międzyparlamentarnej, gospodarczej, inwestycyjnej między obu krajami, a także o stosunkach z Rosją.
Marszałek Senatu podziękował władzom Kazachstanu za życzliwe przyjęcie senackiej delegacji w maju br. Wyraził przekonanie, że takie spotkania pogłębiają dialog polityczny między obu krajami i wpływają na wzmocnienie kontaktów gospodarczych i międzyludzkich. Zdaniem marszałka wizyta delegacji Senatu w Kazachstanie dała impuls do tworzenia dobrego klimatu do współpracy. Dodał, że parlamentarna grupa polsko-kazachska liczy 60 członków, co jest symbolem dobrej współpracy międzyparlamentarnej.
Prezydent Nazarbajew podkreślił, że podstawą stosunków międzynarodowych jest współpraca gospodarcza. Poinformował marszałka o przebiegu rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą i o podpisanych umowach. W ocenie prezydenta najistotniejsze jest, że Kazachstan i Polska są zainteresowane współpracą i zbliżaniem społeczeństw. Wskazał na podobieństwa w historii obu krajów i na tragiczne doświadczenia, a także na fakt, że oba kraje cieszą się wolnością i powinny to wykorzystać do jak najlepszej współpracy. Uznał, że współpraca międzyparlamentarna odgrywa ogromna rolę w kształtowaniu wzajemnych relacji.
Prezydent mówił także o tym, że współpracę między Kazachstanem a Polską komplikują stosunki z Rosją. W jego przekonaniu między Rosją a Ukrainą możliwe jest porozumienie. Powiedział, że „Europa potrzebna jest Rosji tak, jak Rosja potrzebna jest Europie".
Marszałek zgodził się z prezydentem, że losy obu społeczeństw są podobne w dużej mierze i dlatego dążenie do wolności i demokracji w obu krajach jest tak silnie. Niepokojem natomiast, w ocenie marszałka, napawa to, co robi Rosja. „Musimy mieć stanowcze i jednolite stanowisko wobec Rosji" – powiedział marszałek. Dodał, że jeśli uda się osiągnąć porozumienie rosyjsko-ukraińskie pierwszym krokiem w ocieplaniu stosunków z Rosją powinna być współpraca na poziomie parlamentarnym. Podkreślił, że kontakty parlamentarne polsko-rosyjskie układały się bardzo dobrze do 2014 r.
Źródło/Foto: Senat RP