Spotkanie parlamentarne państw Europy Środkowo - Wschodniej

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 1030bMarszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczył w konferencji "Solidarność i suwerenność: Spotkanie parlamentarne państw Europy Środkowo-Wschodniej", która odbyła się 31 sierpnia 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu.

Jej uczestnicy zgodzili się co do tego, że parlamenty państw Europy Środkowo-Wschodniej będą zacieśniać współpracę międzyparlamentarną oraz działać na rzecz lepszej współpracy między Unią Europejską a państwami, które pozostają poza nią.

 

Do Warszawy przyjechali przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Serbii, Ukrainy i Turcji.

 

W wystąpieniu inaugurującym obrady marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że Unia Europejska i Europa przeżywają największą kumulację kryzysów od początku swego istnienia, co powoduje wzrost napięcia międzynarodowego i nadweręża solidarność europejską. Jak zauważył, pogłębiają się różnice zdań co do kształtu Unii i jej otwartości na przyjmowanie kolejnych państw. Zapewnił, że jeśli kolejne państwa wyrażą wolę wejścia do UE i NATO, Polska będzie wspierać ich aspiracje członkowskie, albowiem nie chce budować muru oddzielającego nasze kraje. Marszałek Kuchciński poprowadził dyskusję pt. "Odnowa Unii Europejskiej a współpraca regionalna w Europie Środkowo-Wschodniej".

 

W swym wystąpieniu marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił uwagę na słowa „solidarność" i „suwerenność" l1eUwmOfZlOY5YVUlAimg 1257przyświecające spotkaniu parlamentarzystów. Jego zdaniem, są one tym bardziej istotne w tych trudnych czasach, w których obecnie żyjemy, w czasach, które niosą ryzyko wzrostu nastrojów izolacjonistycznych i ksenofobicznych oraz ograniczenia współpracy międzynarodowej. Wyraził on przekonanie, że w obliczu takich zagrożeń „jedynym wyjściem jest właśnie solidarność i jak najszersza współpraca pomiędzy państwami i pomiędzy narodami". „Moim zdaniem, kluczowe jest silniejsze włączenie do współpracy pomiędzy naszymi państwami dodatkowej, mającej ogromne możliwości działania siły, jaką są parlamenty. Każdy parlament, jako taki, nie prowadzi samodzielnej polityki zagranicznej i na co dzień nie zajmuje się stosunkami międzynarodowymi. Zważywszy jednak na okoliczności, każdy z naszych parlamentów powinien bardziej aktywnie włączać się we współpracę międzynarodową, zwłaszcza że posiada nadzwyczajną legitymację – wybierany jest w bezpośrednich wyborach" – powiedział Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu poprowadził dyskusję: "Parlamenty narodowe na rzecz współpracy wielostronnej w Europie Środkowo-Wschodniej".

 

W debacie pojawiły się głosy wspierające polskie wystąpienia. Mówiono, iż w dobie globalizacji państwa potrzebują współpracy nie tylko bilateralnej, ale i multilateralnej. Podkreślano konieczność wzmocnienia roli parlamentów narodowych i zagwarantowania pełnej podmiotowości wszystkich państw.

 

Marszałek Marek Kuchciński podsumował spotkanie w Sejmie, mówiąc, iż należy wspólnie zastanowić się nad przyszłością Unii i całej Europy. Z debaty jasno bowiem wynika, że istnieje konieczność wypracowywania wspólnego stanowiska państw Europy Środkowo-Wschodniej, a co za tym idzie stworzenia forum dyskusji międzyparlamentarnej na temat przyszłości Europy. Jak dodał, takie forum mogłoby mieć kształt szczytu parlamentarnego. Poinformował również, że zostanie powołana grupa robocza, złożona z ekspertów i doradców, która opracuje postulaty, które pojawiły się podczas spotkania w Sejmie.

 

Źródło/Foto: Senat RP