Europejski system wartości powinien być budowany na solidarnej współpracy, a nasze argumenty powinny stać się aktorami wielostronnego dialogu – z takim apelem marszałek Senatu Stanisław Karczewski zwrócił się do uczestników Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów, która obywa się 15 i 16 września br. Strasburgu.
Wizyta delegacji polskiego parlamentu w Radzie Europy rozpoczęła się od spotkania marszałka Karczewskiego z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Pedro Agramuntem, z którym rozmawiał m.in. na temat problemów Europy i współpracy pomiędzy Rosją a Radą Europy. W czasie rozmowy poruszono także temat obecnej sytuacji w Polsce. „Zapewniłem przewodniczącego Agramunta, że demokratycznie wybrane władze szanują Konstytucję – powiedział po spotkaniu marszałek – Spór, który obecnie toczy się w Polsce ma wyłącznie podłoże polityczne, a jego rozwiązaniem powinniśmy się zajmować jedynie w Polsce, bez przenoszenia go na arenę międzynarodową."
Marszałek Stanisław Karczewski przewodniczył także nieformalnemu spotkaniu przedstawicieli parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. Była to okazja do rozmów na temat dalszej współpracy. Uczestnicy spotkania poruszyli także temat relacji Rosji z Radą Europy i Unią Europejską, zwracając uwagę na brak europejskiej spójności w nakładaniu sankcji na naszych wschodnich sąsiadów.
Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów skupia się na trzech przewodnich tematach: „Migracje i kryzys uchodźczy w Europie – rola i odpowiedzialność parlamentów", „Parlamenty narodowe i Rada Europy: wspólna promocja demokracji, Praw Człowieka i rządów prawa" oraz „Mobilizacja parlamentów przeciw nienawiści na rzecz otwartych i nierasistowskich społeczeństw". W czasie debaty przedstawiciele parlamentów krajów przedstawiali swoje uwagi na temat aktualnej polityki migracyjnej i związanego z nią problemu nienawiści i nietolerancji w ich krajach, zagrożeń płynących z przełożenia tych lokalnych sytuacji na poziom europejski, jak również prezentowali stanowiska krajów które reprezentowali w sprawie wspólnej polityki na rzecz promowania demokracji, praworządności i związanych z nimi praw obywatelskich. W czasie debaty, w imieniu polskiego Parlamentu, głos zabrał marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na potrzebę przemodelowania europejskiego systemu wartości, który aktualnie poddawany jest mocnej weryfikacji. W dalszej części wystąpienia marszałek nawiązał bezpośrednio do problemu migracyjnego: „Rozwiązanie tego kryzysu może nastąpić na szczeblu politycznym, a naszą rolą powinna być przede wszystkim pomoc rozwojowa i humanitarna. Polska jest już w nią zaangażowana współpracując z krajami, które znajdują się najbliżej konfliktu". Kończąc swoje wystąpienie Stanisław Karczewski podkreślił, że bez integracji i solidarności pomiędzy krajami Europa nigdy nie będzie bezpieczna.
Konferencji, która odbywa się w Radzie Europy w Strasburgu, towarzyszy ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawa „Rozstrzelane miasta. Poznań – Budapeszt 1956", przygotowana przez poznański IPN. Prezentuje ona przebieg wydarzeń sprzed sześćdziesięciu lat i daje tym samym świadectwo mocnego zakorzenienia tamtych chwil w zbiorowej świadomości obu narodów: polskiego i węgierskiego.
Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów odbywa się co dwa lata i związana jest ona z tematyką praw człowieka i praworządności, którymi zajmuje się Rada Europy.
Wystąpienie Marszałka Senatu RP
Źródło/Foto/Video: Senat RP