Tegoroczne obchody 72. już rocznicy bitwy pod Stefanowem i 64. rocznicy pacyfikacji wsi odbyły się 18 września 2016 roku, na terenie nieistniejącej od kilkudziesięciu lat miejscowości.
Uroczystości rozpoczęły się patriotycznym występem Chóru Gimnazjalnego z Gielniowa oraz Orkiestry Wojskowej. Następnie odprawiona została msza przy ołtarzu polowym za wszystkich poległych w bitwie oraz wszystkich mieszkańców wsi, którzy zostali w roku 1952 wysiedleni w rejon Wrocławia, Legnicy, Słupska i Olsztyna. Przewodniczył jej ks. Antoni Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej.
W obchodach jak co roku wzięli udział nie tylko potomkowie i dawni mieszkańcy Stefanowa, ale również ludzie z okolicznych wiosek i kombatanci – członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK z prezesem Okręgu Radom pułkownikiem Leonem Etwertem na czele. Nie zabrakło również samorządowców - wójtów i burmistrzów z okolicznych gmin, przedstawicieli instytucji, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, licznie zgromadzonej młodzieży, w tym harcerzy. Parlamentarzystów reprezentował poseł na Sejm RP Dariusz Bąk oraz w imieniu marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego Weronika Piwarska.
26 września 1944 r. właśnie pod Stefanowem rozegrała się zwycięska bitwa partyzantów z 25. i 72. Pułku Armii Krajowej. W odwecie za klęskę Niemcy spalili wieś. Ludność Stefanowa zdążyła uciec do pobliskich lasów. Po wojnie mieszkańcom udało się odbudować wieś, jak się jednak okazało nie na długo. Władza ludowa w 1952 r. przesiedliła mieszkańców Stefanowa, a znajdujące się we wsi zabudowania zrównała z ziemią. Pretekstem była budowa poligonu, który jednak nigdy tu nie powstał. Dziś teren dawnej wsi porośnięty jest drzewami. Przy symbolicznym pomniku, znajdującym się w środku lasu i upamiętniającym wydarzenia sprzed lat co roku odbywają się patriotyczne uroczystości organizowane przez kombatantów.
Na zakończenie obchodów odczytano apel poległych, kadeci z Liceum Kadetów Rzeczpospolitej w Lipinach oddali cześć Bohaterom walczącym za niepodległą Polskę poprzez zapalenie symbolicznych zniczy, a liczne delegacje złożyły okolicznościowe wieńce pod tablicą upamiętniającą poległych.
Foto: Radio Plus