O stosunkach międzyparlamentarnych, wzmocnieniu roli parlamentów w polityce zagranicznej, o bezpieczeństwie w Europie i na świecie oraz współpracy Polski z Republiką Południowej Afryki rozmawiał 22 września 2016 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącą Narodowej Rady Prowincji RPA Thandi Modise.
Przewodnicząca Thnadi Modise wraz z delegacją parlamentarzystów RPA składa wizytę w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu.
Marszałek Karczewski wyraził przekonanie, że istnieje duży potencjał do wzmocnienia współpracy między Polską a Republiką Południowej Afryki. Zdaniem marszałka takie rozmowy i współpraca międzyparlamentarna tworzą dobry klimat do współpracy między obu państwami.
Przewodnicząca Thandi Modise podkreśliła, że RPA otwiera szeroko drzwi na współpracę z polskim parlamentem. Jej zdaniem współpraca ta powinna być rozszerzona na obie izby parlamentu, gdyż pozwoli ona na wzmocnienie relacji między obu państwami. Dodała, że RPA ma dobre stosunki z sąsiednimi krajami, z organizacjami międzynarodowymi, a obecnie chce rozwijać stosunki bilateralne. Zaznaczyła, że RPA dostrzega rolę, jaką odgrywa Polska w UE i z uznaniem odnosi się do międzynarodowych wydarzeń organizowanych przez nasz kraj. Parlament południowoafrykański interesuje się sytuacją w Unii Europejskiej, konfliktem na Wschodzie i sytuacją na Bliskim Wschodzie, bo zdaniem przewodniczącej, to wszystko ma wpływ na bezpieczeństwo i sytuację gospodarczą w RPA.
Marszałek podziękował za uznanie dla Polski, która tylko w tym roku zorganizowała dwa, wielkie międzynarodowe wydarzenia – Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO. Wyraził przekonanie, że te ważne spotkania przyniosą dobre owoce w przyszłości.
Politycy rozmawiali o sytuacji w Europie, o wychodzeniu z UE Wielkiej Brytanii i o konflikcie na Ukrainie. Marszałek podkreślił, że Polska wspiera Ukrainę w jej dążeniu do UE i mobilizuje unijne kraje do zajmowania jednolitego stanowiska wobec rosyjskiej agresji w tym kraju. Zaznaczył, że Polska chce otworzyć drzwi do wspólnej Europy dla innych krajów. Poinformował, że niedawno w Polskim Parlamencie zorganizowane było spotkanie szefów parlamentów aspirujących do UE. Zdaniem marszałka trudno będzie przekonać UE do rozszerzenia, zwłaszcza w obliczu Brexitu, ale Polska stoi na stanowisku, że im większa UE, tym silniejsza. Marszałek poprosił przewodniczącą o wsparcie polskich starań o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018 – 19.
Przewodnicząca obiecała, że prośbę marszałka przekaże władzom RPA. Podkreśliła, że jej kraj zainteresowany jest dużą Wspólnotą Europejską, bo to czynnik stabilizujący sytuację w Europie, co przekłada się też na bezpieczeństwo RPA. Wyraziła nadzieję, że dojdzie do porozumienia Ukrainy z Rosją. Zaprosiła też marszałka do złożenia wizyty w RPA.
Politycy wymienili też poglądy na temat reformy ONZ i UE.
Źródło/Foto: Senat RP