Projekt „Pas i Szlak" będzie motorem napędowym do współpracy polsko-chińskiej – takie przekonanie wyraził marszałek Senatu Stanisław Karczewski 27 września br. podczas spotkania z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wangiem Jiaruim.
Marszałek Karczewski powiedział, że jest olbrzymi potencjał do współpracy polsko-chińskiej. Dodał, że kontakty między obu krajami są bardzo dobre, ale można jeszcze zintensyfikować współpracę bilateralną. Jego zdaniem niezwykle istotna jest współpraca polityczna między rządami i parlamentami Polski i Chin, gdyż to ona tworzy fundament współpracy gospodarczej i handlowej. Zaznaczył, że zawarcie wszechstronnego partnerstwa strategicznego między Polską a Chinami w czerwcu br. gwarantuje, że relacje polityczne i gospodarcze będą coraz lepsze.
Wiceprzewodniczący Wang Jiarui podkreślił, że Polska w Chinach postrzegana jest jako wpływowy kraj w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej. Chiny zainteresowane są wzmocnieniem relacji bilateralnych z Polską w różnych dziedzinach. Wiceprzewodniczący zachęcał, by współpracę rozwijać w ramach strategii „Pasa i Szlaku". Powiedział, że Chiny zainteresowane są inwestycjami zagranicznymi, zwłaszcza w obszarze infrastruktury, w przemyśle wydobywczym, budowie elektrowni. Mówił o wielkich chińskich inwestycjach w Australii, Stanach Zjednoczonych, Indonezji i Birmie i o porażkach niektórych chińskich przedsiębiorców. Dodał, że obecnie chińscy przedsiębiorcy chcący realizować wielkie przedsięwzięcia z zagranicznymi partnerami obowiązani są informować o tym rząd. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o to, by wyeliminować konkurencję między chińskimi przedsiębiorcami. Podkreślił, że relacje polityczne między państwami nie pozostają bez wpływu na inwestycje. Wiceprzewodniczący zaprosił marszałka do złożenia wizyty w Chinach.
Zdaniem marszałka nadzór państwa nad wielkimi inwestycjami zagranicznymi dobrze wróży na przyszłość. S. Karczewski podkreślił, że obecny rząd polski jest zwolennikiem wolnego rynku, ale też dąży do tego, by duże inwestycje zgodne były z kierunkami i priorytetami rządu. Marszałek mówił też o planie rozwoju Polski wicepremiera Morawieckiego. Marszałek zachęcał Chiny do zainteresowania się polską żywnością, zwłaszcza do importu polskich jabłek. Zwrócił też uwagę, że oprócz współpracy gospodarczej niezwykle istotna jest współpraca naukowa i wymiana studentów, bo oni będą stanowić o przyszłości obu krajów, a także o konieczności rozszerzania wymiany turystycznej. Zdaniem S. Karczewskiego oba państwa mają wiele do zaoferowania zwiedzającym.
Marszałek podziękował za zaproszenie. Politycy rozmawiali ponadto o współpracy parlamentarnej, o możliwościach współpracy między kancelariami parlamentów Polski i Chin. Marszałek poinformował, że w polskim parlamencie jest bardzo liczna grupa parlamentarna polsko-chińska.
Chińska strategia „Pas i Szlak" ma polegać na rozbudowie sieci infrastruktury łączącej Chiny, kraje Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu, Afryki i Europy. Stwarza ona korzystne możliwości współpracy w zakresie projektów o charakterze infrastrukturalnym oraz finansowym.
Źródło/Foto: Senat RP