Marszałek Senatu Stanisław Karczewski wraz z delegacją w dniach 1 – 4 października 2016 r. przebywa w Nowym Jorku, gdzie wziął udział w największej manifestacji polskości w Stanach Zjednoczonych – w 79. Paradzie Pułaskiego. Marszałkowi w tym wydarzeniu towarzyszyli senatorowie: Lidia Staroń, Alicja Zając, Leszek Czarnobaj oraz Łukasz Mikołajczyk.
Marszałek Karczewski podkreślił, że udział w tym największym zgromadzeniu Polonii dowodzi, że Senat pragnie budować i buduje wielki pomost pomiędzy Polską a Polakami za granicą. Parada jest formą uczczenia pamięci Kazimierza Pułaskiego, polskiego bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość i odbywa się corocznie od 1937 r.
W swoim przemówieniu Marszałek podziękował za organizacje tego największego święta amerykańskiej Polonii - "Ostatni spis ludności wykazuje, że w Polsce mieszka 38 milionów Polaków. Ale do tego musimy dodać jeszcze 20 milionów – 10 mieszkających w Stanach Zjednoczonych i 10 w innych częściach świata. W sumie jest nas 58 milionów. Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Cieszę się, że wspólnie możemy budować naszą przyszłość i dziedzictwo narodowe. Dziękuję Państwu, że podtrzymujecie tradycje, że od 1936 r., po raz 79. dziś odbędzie się wspaniała uroczystość – Parada Pułaskiego – powiedział Marszałek Senatu. – "Kazimierz Pułaski jest mi bardzo bliską postacią. W moim okręgu wyborczym – w Warce, Winiarach, spędził swoje dziedzictwo. Tam był ochrzczony, tam chodził do szkoły. To wielki bohater, łączący oba narody. Wielki bohater Polski i Stanów Zjednoczonych. Zapraszam państwa do odwiedzania jego muzeum w Warce. Mam nadzieję, że o tym wielkim bohaterze zrobimy film fabularny, bo jego życiorys nadaje się do tego. Cieszmy się, że jesteśmy Polakami, tworzymy wspólnotę i jesteśmy dumni z naszego dziedzictwa".
„Chciałbym, aby jak najwięcej mówiło się o tym wydarzeniu, ponieważ jest to świetna promocja polskości, Polonii i Polski. Tego rodzaju akcje trzeba wspierać. Pokazują także sukces Polski. Sukcesami zaś powinniśmy się cieszyć, jak też nimi dzielić" — powiedział PAP marszałek Karczewski.
Jak dodał postać Kazimierza Pułaskiego jest mu bardzo bliska, a w roku 2009 Senat z jego inicjatywy podjął uchwałę upamiętniającą bohatera obydwu narodów. Karczewski i senator Anna Maria Anders byli marszałkami honorowymi parady. Wzięli w niej też udział m.in. demokratyczny senator USA Chuck Schumer oraz członkowie Izby Reprezentantów Carolyn Maloney i Dan Donovan.
Tradycyjnie 5 Aleją maszerowały przez kilka godzin m. in. zwyciężczynie konkursów Miss Polonia z różnych okręgów, młodzież, strażacy, weterani, duchowieństwo, polonijne szkoły dokształcające, artyści, a także przedstawiciele wielu organizacji polonijnych z biało-czerwonymi flagami, balonami i transparentami. Uwagę przyciągali harleyowcy, polski polonez i polski maluch.
Pośród defilujących znalazła się reprezentacja Polskich Linii Lotniczych promująca powrót na lotnisko w Newark, w New Jersey. Przybyła mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Pochód urozmaicał zespół Golec uOrkiestra.
Zainicjowane w roku 1936 roku widowisko przebiegało tym razem pod znakiem uczczenia polonijnej młodzieży, która uczestniczyła w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
Podczas pierwszego dnia wizyty Senatorowie złożyli wiązanki pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City a także pod Drzewem Przetrwania w miejscu ataków na World Trade Center na Manhattanie. W godzinach popołudniowych Marszałek Senatu wraz z senatorami wziął udział w spotkaniu z Polonijną Radą Konsultacyjną przy Konsulu Generalnym RP w Nowym Jorku. Tematem spotkania była współpraca z Polonią w świetle dysponowania funduszami polonijnymi przez Senat.
Źródło: Senat RP/PAP
Foto: Senat RP