Senat przyjął w czwartek specjalną uchwałę upamiętniającą 60-lecie działalności Radia Wolna Europa.
Małgorzata Raczyńska-Weinsberg, była korespondentka RWE w Monachium i Nowym Jorku, podkreśla, że radio miało ogromny udział w odzyskaniu niepodległości.
– Uczyło wolnego słowa, niezależności, przyzwoitych postaw. Dla komunistów było wielkim wyzwaniem a dla ludzi głosem nadziei. Tak nawet o naszym radiu mówiono – „głos nadziei"– wspomina. Dodaje, że radio uczyło przyzwoitości zawodu dziennikarza i standardów, które trudno dziś znaleźć. – Dzisiaj ludzie się nie uczą w zawodzie dziennikarza potwierdzania informacji w co najmniej dwóch źródłach. To w Wolnej Europie był obowiązek – zauważa.
Korespondentka podkreśliła jednak, że nie wszyscy zostali zaproszeni do Senatu Rzeczpospolitej na uroczystość 60-lecia Radia Wolna Europa. "Pragnę podziękować bardzo Wicemarszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu za to, że zechciał się przyjrzeć liście gości zaproszonych i że dzięki Niemu dzisiaj ta sala wypełnia się po brzegi. Wielu już nie zdążyło przyjechać, bo czas już na to nie pozwalał, ale jednak wysłane zostały dzięki Panu Marszałkowi zaproszenia i do Australii, i do Stanów Zjednoczonych i do Niemiec. Także to dzięki Niemu mogliśmy dziś mówić i patrzeć na siebie, rozmawiać prywatnie, w szerszym gronie, tutaj, w Senacie Rzeczpospolitej."
3 maja 1952 roku o godz. 11 została nadana z Monachium pierwsza audycja w języku polskim.
Senat postanowił upamiętnić to ważne wydarzenie i ustanowił maj 2012 roku miesiącem Radia Wolna Europa.