8 kwietnia 2014 r. w Senacie RP debatowano na temat innowacyjności w medycynie. Z inicjatywą zorganizowania sympozjum poświęconego temu zagadnieniu wystąpił wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski wspólnie z rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Markiem Krawczykiem. Intencją organizatorów było przede wszystkim przedstawienie specjalności w systemie ochrony zdrowia, w których innowacyjność jest najbardziej potrzebna, a także pokazanie na konkretnych przykładach, w jaki sposób nowoczesne technologie przyczyniają się do postępu w medycynie. W sympozjum wzięli udział wybitni przedstawiciele poszczególnych dziedzin nauk medycznych, a także studenci medycyny, dla których, jak stwierdził wicemarszałek Senatu, omawiane podczas sympozjum nowości zapewne będą stanowić powszechnie stosowane metody leczenia. Jednym z ważnych tematów poruszanych w dyskusji był problem kształcenia zarówno akademickiego, jak i podyplomowego i ustawicznego lekarzy, uwzględniającego najnowsze osiągnięcia medycyny.
Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk przypomniał, że absolwenci akademii medycznych – oprócz m.in. sumiennego spełniania swoich obowiązków, służenia życiu i zdrowiu ludzkiemu – przyrzekają stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda im się wynaleźć i udoskonalić. Przytaczając przykłady osiągnięć medycznych ostatnich ponad 100 lat uhonorowanych Nagrodą Nobla, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego starał się uświadomić uczestnikom spotkania, jak dzięki poszukiwaniom i innowacyjności udało się przełamać wiele barier w medycynie i zapobiec nieuleczalnym kiedyś chorobom. Obecnie podstawowym wyzwaniem jest walka z chorobami cywilizacyjnymi: chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością czy chorobami płuc.
Zdaniem prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Michała Kleibera, innowacje to bardzo piękne słowo, rozumiane jako klucz do rozwoju. Aby powstawały, musi jednak istnieć synergia między poszczególnymi elementami naszego życia społecznego. Nie wystarczy tylko zwiększanie budżetu przeznaczonego na badania naukowe. Musimy zadbać przede wszystkim o zbudowanie powszechnego szacunku społecznego dla ludzkiej kreatywności, a z tym nie jest w Polsce najlepiej. Nie potrafimy się cieszyć polskimi sukcesami innowacyjnymi, mamy z tym, jak mówił prof. Michał Kleiber, „kolosalny kulturowy problem".
W swoim referacie dr hab. Tomasz Zdrojewski podjął próbę odpowiedzi na pytanie, w jakich obszarach systemu zdrowia w Polsce najbardziej potrzebne są innowacje. Jak wskazał, obecnie niezwykle istotne wydają się działania prewencyjne, powiązanie dobrego zdrowia społeczeństwa ze wzrostem ekonomicznym. Bez innowacyjnego spojrzenia na prewencję nie udźwigniemy rosnących, także z powodu wdrażania nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego, kosztów systemu zdrowia.
O nowych technologiach w chirurgii małoinwazyjnej mówił prof. dr hab. Tadeusz Wróblewski, a innowacyjnych w urologii – prof. Piotr Chłosta. Operacje wewnątrznaczyniowe w leczeniu chorób tętnic i żył obwodowych to temat referatu prof. Piotra Andziaka, a innowacje w kardiologii – prof. Grzegorza Opolskiego. W swoich wystąpieniach wskazywali m.in. na takie pozytywy wdrażania nowoczesnych metod, jak skrócenie pobytu chorego w szpitalu, lepszy efekt kosmetyczny przeprowadzonego zabiegu, szybszy powrót do zdrowia pacjenta czy zmniejszenie liczby powikłań pooperacyjnych. Niestety, nowe technologie są kosztowne i wymagają długotrwałego uczenia się lekarzy w wysoko wyspecjalizowanych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ośrodkach.
Podczas sympozjum prof. Jerzy Walecki mówił o postępach we współczesnej radiologii – od obrazowania narządów do oceny funkcji i zmian molekularnych. Radioterapia nowotworów na progu XXI w. to temat wystąpienia prof. Jacka Fijutha. Prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak mówił na temat wprowadzania nowych leków do polskiego systemu ochrony zdrowia z nadzorem badawczym, a także o niekomercyjnych badaniach klinicznych i ich roli w rozwoju medycyny. Na zakończenie wystąpień ukazujących zagadnienia innowacyjności i zastosowania nowych technologii prof. Mariusz Ratajczak przedstawił referat poświęcony medycynie regeneracyjnej jako medycynie XXI w. Sympozjum zamknęła wiceminister Iwona Wendel z referatem na temat znaczenia dla rozwoju i finasowania innowacyjności w nauce ze środków Unii Europejskiej.