Wiceminister spraw zagranicznych Azerbejdżanu złożył wizytę w Senacie RP.

588Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski 15 grudnia 2012 r. przyjął w Senacie Halafa Halafowa, wiceministra spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu. Politycy rozmawiali o stosunkach polsko-azerbejdżańskich i sytuacji na Kaukazie.

Wicemarszałek S. Karczewski podkreślił, że stosunki polsko-azerbejdżańskie polityczne i parlamentarne rozwijają się dobrze. Zdaniem wicemarszałka przypadające w przyszłym roku 540-lecie pierwszych oficjalnych kontaktów między obu krajami oraz 20-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą a Republiką Azerbejdżanu przyczyni się do intensyfikacji wzajemnych relacji. Wyraził nadzieję, że Senat i Polska włączy się w te obchody, organizując: konferencje naukowe, imprezy kulturalne, fora polityczne i gospodarcze.

 

W ocenie wiceministra spraw zagranicznych Azerbejdżanu dobre kontakty parlamentarne odgrywają dużą rolę w stosunkach między oby krajami i mają wpływ na kontakty polityczne i gospodarcze. Wyraził nadzieję, że w polskim parlamencie, wzorem poprzednich kadencji, powstanie grupa parlamentarna polsko-azerbejdżańska, która będzie intensywnie pracować na rzecz zbliżenia polsko-azerbejdżańskiego. Poprosił wicemarszałka S. Karczewskiego o osobiste zaangażowanie w tworzenie tej grupy.

 

„Azerbejdżan jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski w rejonie Kaukazu Południowego"- powiedział S. Karczewski. Zaznaczył, że współpraca gospodarcza nie wyczerpuje potencjału obu państw. Dodał, że Polska liczy na rozwój współpracy w zakresie aktywności małych i średnich przedsiębiorstw w sektorze pozanaftowym oraz na perspektywę współpracy energetycznej w ramach Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej. Zapytał gościa o sytuację na Kaukazie.

 

Halaf Halafow podkreślił, że sytuacja w regionie jest delikatna. Stabilizacja jest ważna także dla Europy. Zaznaczył, że Azerbejdżan ma dobre relacje z Unią Europejską w sprawie polityki bezpieczeństwa energetycznego i walki z terroryzmem. Powiedział, że Azerbejdżan uczestniczy i wspiera projekty związane z kwestią dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych dla Europy - Korytarza Południowego oraz budowy gazociągu transkaspijskiego. Dodał, że Azerbejdżan prowadzi trudną politykę równowagi wobec swoich sąsiadów: Rosji, Turcji i Iranu. Stara się też o rozwiązanie konfliktu z Armenią. W jego ocenie sytuacja w Iranie wpływa na napięcie w całym regionie.

 

Wicemarszałek zadeklarował, że zaangażuje się w tworzenie grupy polsko-azerbejdżańskiej w polskim parlamencie i wyraził nadzieję, że jej praca przyczyni się do rozwoju wzajemnych relacji, a także relacji Azerbejdżan-UE.