Droga przez mękę - wypowiedź marszałka Karczewskiego dla gazety "Polska Ziemia"

Polska służba zdrowia oceniana jest jako jedna z najgorszych w Unii Europejskiej.
W rankingu Europejskiego Indeksu Konsumenckiego znalazła się na 27 miejscu wśród 29 państw Unii Europejskiej. Finansowanie opieki zdrowotnej w Polsce jest prawie najniższe w Europie i na jedną osobę przypada trzykrotnie mniej środków niż w krajach Unii Europejskiej czy OECD.


Komercjalizacja systemu opieki zdrowotnej wprowadzona przez PO i PSL spowodowała bardzo duże zróżnicowanie poziomu leczenia oraz dostępu do usług medycznych. Szczególnie w obszarach wiejskich i małych miasteczkach jest odczuwalne utrudnienie w dostępie do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych i szpitalnych. Dostanie się do lekarza specjalisty w wielu miejscach w Polsce graniczy z cudem. Brakuje lekarzy wszystkich specjalności: pediatrów, chirurgów, ginekologów, nie mówiąc o geriatrach, kardiologach, okulistach czy reumatologach.

 


Droga chorego ze wsi do specjalisty i do leczenia szpitalnego jest w przenośni
i dosłownie bardzo długa. Dlatego też do szpitali często trafiają chorzy w bardzo ciężkim stanie. Między innymi dlatego, w Polsce, mamy na wsi znacznie gorsze wskaźniki długości życia.


Bardzo źle wygląda opieka nad dziećmi i młodzieżą. Likwidacja gabinetów szkolnych była ogromnym błędem. Wpłynęła na zły stan zdrowia dzieci z obszarów wiejskich. Zdarza się tak, że młody człowiek, badany jest dokładnie przez lekarza pierwszy raz dopiero na studiach.


W Polsce mamy katastrofalną sytuację stomatologiczną. W wielu gminach brakuje lekarzy stomatologów. Stan uzębienia dzieci, młodzieży i dorosłych jest fatalny. Stomatologia to dział systemu opieki zdrowotnej, który został prawie w całości skomercjalizowany. Widać wyraźnie, że PO i PSL prowadzą cała służbę zdrowia
w tym bardzo złym kierunku.


Nie słyszałem aby politycy PSL-u domagali się lepszego traktowania i finansowania służby zdrowia na wsi i w małych miasteczkach. A to tutaj braki są ogromne. Potrzeby wielkie. Stąd oczekiwania duże.


Prawo i Sprawiedliwość ma program zmian w zakresie funkcjonowania służby zdrowia. Przedstawiamy ten program na kolejnych kongresach. Podlega on modyfikacji, ale jego główne założenia są niezmienne, tj.:

 

  • zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej,
  • likwidacja NFZ i powrót do finansowania służby zdrowia z budżetu państwa,
  • powrót medycyny szkolnej do jednostek oświatowych,
  • zwiększenie w systemie roli lekarzy rodzinnych, szczególnie na wsi,
  • zwiększenie działań prozdrowotnych, profilaktycznych, prewencyjnych,
  • utworzenie sieci szpitali z uwzględnieniem ważnej roli szpitali powiatowych, które powinny leczyć mieszkańców wsi blisko miejsca zamieszkania.

 

 

 

Polska Ziemia