Relacja z wizyty w Rumunii.


RumuniaW dniach 10-12 maja 2013 r. złożyłem wizytę w Rumunii, która związana była z udziałem w konferencji dotyczącej rozwoju regionu Karpat i inauguracji redyku karpackiego oraz spotkaniami z Polakami na Bukowinie.


10 maja spotkałem się z Przewodniczącym Izby Deputowanych Parlamentu Rumunii panem Valeriu Zgoneą. Gospodarz spotkania wysoko ocenił dobrze rozwijającą się współpracę polsko-rumuńską, o czym ma świadczyć 12 wizyt na szczeblu państwowym w ostatnim okresie. Stosunki dwustronne określił mianem partnerstwa strategicznego. Podkreślił, że Rumunia wspiera projekt Partnerstwa Wschodniego (PW) i jest zainteresowana pomocą Polski w planowaniu polityki zagranicznej. Wyraził nadzieję na sukces szczytu PW w Wilnie. Stwierdził, że Rumunia czerpie inspiracje z polskiej reformy samorządowej.


Podkreślił, że gospodarki Rumunii i Polski dobrze wypadają na tle kryzysu gospodarczego w Europie oraz uznał, że gospodarka rumuńska radzi sobie o wiele lepiej niż jej sąsiedzi. Zwrócił uwagę na dużą liczbę polskich firm działających w Rumunii. Wyraził opinię, iż Rumunia może się stać hubem eksportowym do Azji i zachęcał Polskę do współpracy. Mówił o wspólnych wysiłkach na rzecz budowy bezpiecznego obszaru bałkańskiego. Podkreślił znaczenie dyplomacji parlamentarnej, nawiązał do rozmowy na ten temat z Panią Marszałek Sejmu E. Kopacz.DSC 5038


V. Zgonea wyraził zaniepokojenie faktem, że w Europie powstaje stronnictwo antyeuropejskie. Polska i Rumunia powinny pokazać, że UE jest drogą do sukcesu jej członków. Uznał, że dyplomacja parlamentarna powinna się skonsolidować na poziomie grup parlamentarnych, i że wskazana jest wymiana informacji pomiędzy komisjami parlamentarnymi. Wyraził przekonanie, że w interesie Polski i Rumunii jest, aby Europa nie działała na dwóch biegach. Jego zdaniem Polska pokazała, że ma silny głos w Europie i powinna iść tą drogą. Przewodniczący V. Zgonea poinformował, że zamierza doprowadzić do ustalenia kierunków współpracy na okres całej kadencji z państwami, z którymi Rumunia utrzymuje partnerstwo strategiczne.


DSC 4846Wyraził pogląd, że biurokracja jest często przeszkodą w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Konieczne jest zatrzymanie najlepszych specjalistów i ich właściwe wynagradzanie.Uznał, że za ok. 20 lat Rumunia stanie się krajem imigracji z biedniejszych krajów Europy Wschodniej ze względu na swój rozwój gospodarczy. Opowiedział się za działaniami zmierzającymi do wzrostu demokracji na obszarze karpackim wraz z wdrażaniem Strategii Dunajskiej UE.


Podczas rozmów podkreślałem znaczenie rozwoju kontaktów parlamentarnych pomiędzy Polską i Rumunią oraz wyraziłem nadzieję, że bieżące spotkanie będzie nowym otwarciem dla tej współpracy. Wyraziłem radość z członkostwa Rumunii w UE i wskazałem na fakt, że region Karpat stał się wschodnią granicą Unii. Uznałem istnienie dużego potencjału dla współpracy gospodarczej z obydwu stron i wyraziłem nadzieję, iż kontakty parlamentarne się do tego przyczynią. Podkreślałem, że Polska i Rumunia prowadzą zbliżoną politykę zagraniczną, czego wyrazem jest projekt Partnerstwa Wschodniego, będący szansą dla zbliżenia Mołdawii i Ukrainy do Unii Europejskiej. Polsce zależy, aby nie było EuropyDSC 4808 dwóch prędkości. Wskazałem na fakt, że polscy politycy robią bardzo dużo, aby w Europie dla wszystkich istniały takie same warunki, co dotyczy także Wspólnej Polityki Rolnej. Poinformowałem, że dzięki polskiej reformie samorządowej władzai pieniądze znalazły się bliżej ludzi, a pozyskiwanie funduszy unijnych stało się skuteczniejsze. Zaproponowałem również podzielenie się polskimi doświadczeniami w tej dziedzinie.


Podziękowałem za opiekę nad Polonią w Rumunii i za powstanie monumentu upamiętniającego Józefa Piłsudskiego w Bukareszcie. Wyraziłem swoje zadowolenie z powołania parlamentarnego zespołu przyjaźni Rumunia – Polska.


Po spotkaniu wziąłem udział w konferencji zorganizowanej w parlamencie rumuńskim przez Ambasadę RP w Bukareszcie, w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Tematem konferencji było wykorzystanie istniejących mechanizmów współpracy dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju w regionie Karpat.


DSC 476211 maja, w miejscowości Rotbav, wziąłem udział w inauguracji redyku karpackiego – historycznej pasterskiej wędrówki przez Karpaty. 11 i 12 maja na Bukowinie spotkałem się z Polakami w miejscowości Pojana Mikuli. W Suczawie wziąłem udział w obchodach 110-lecia założenia Towarzystwa Bratniej Pomocy i Czytelni Polskiej. W spotkaniach wzięli udział również Ambasador RP w Bukareszcie, pan Marek Szczygieł,IMG 1761 Prezes Związku Polaków w Rumunii i poseł do parlamentu rumuńskiego pan Gerwazy Longer oraz władze lokalne.