Ruszyła II edycją organizowanego przez mnie konkursu historycznego pt. :"Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć". Nie przez przypadek tegoroczne eliminacje rozpoczęły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu. W minionym roku, w tej właśnie szkole, przeprowadziliśmy uroczysty finał. Ostatnie spotkanie w ramach I etapu miało miejsce w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Mieście nad Pilicą, a już 7 marca, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Przysusze, odbędzie się uroczyste zakończenie, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Finał dla Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych zostanie przeprowadzony 13 marca w Jurkach. Do wygrania jest wiele atrakcyjnych nagród, w tym 5 wycieczek do Brukseli.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 80 uczniów z 15 szkół, w tym 5 uczniów ze Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z Nowego Miasta nad Pilicą i Jurek. W ramach etapu szkolnego, uczniowie przygotowali i przedstawili prezentacje, dotyczące wybranej postaci antykomunistycznego podziemia z lat 1944-1963. Wykazali się wiedzą na temat Żołnierzy Wyklętych, ale również umiejętnością wyszukiwania odpowiednich materiałów tematycznych. Nie bez znaczenia okazała się znajomość techniki komputerowej, pozwalająca tworzyć prezentacje multimedialne. Szkolne komisje konkursowe, których byłem członkiem, oceniały prace w czterech kategoriach: umiejętność mówienia, wiedza, sposób wykorzystania i wyszukiwania materiałów oraz język. Uczestnicy, występując przed komisją i publicznością, ćwiczyli swoją asertywność oraz wystąpienia publiczne. Tym bardziej jestem pod wrażeniem zaangażowania uczniów w przygotowywanie prezentacji, a także zaciekawienia tematyką ze strony młodzieży. To niezwykle krzepiące, że młodzi ludzie wykazują tak odpowiedzialną i dojrzałą postawę.
Po przedstawieniu prezentacji obecna na sali młodzież zadawała mi pytania dotyczące historii, Żołnierzy Wyklętych, polskiej walki niepodległościowej, a także roli Senatu w polskim parlamencie, obowiązków wicemarszałka, immunitetu parlamentarzysty. Wiele pytań było niezwykle zaskakujących i wywoływały ciekawą dyskusję. Mam nadzieję, że moje odpowiedzi były satysfakcjonujące. Muszę przyznać, że tego rodzaju spotkania zawsze sprawiają mi wiele radości. Wychodzę z nich pełen optymizmu, utwierdzony w przekonaniu o tym, że mamy wspaniałą i ambitną młodzież.
Tematyka konkursu nie jest łatwa. Dotyczy nieodległej historii, od niedawna odkłamywanej przez historyków. Dopiero dziś dowiadujemy się prawdy o bohaterstwie i dramatycznych losach Żołnierzy Wyklętych. Po tak długim czasie historia upomina się o nich, by oddać należny honor, pamięć i cześć tym, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Przypomnę, że to prezydent Lech Kaczyński podjął w 2010 r. inicjatywę ustawodawczą, dotyczącą uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", który obchodzony jest w dniu 1 marca.
Stanisław Karczewski
wicemarszałek Senatu RP