Sejm przyjął projekt uchwały autorstwa PiS upamiętniający 70. rocznicę powstania Armii Krajowej.
14 lutego 1942 roku decyzją Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową, największe podziemne wojsko okupowanej Europy podczas II wojny światowej. W uchwale przypomina się losy tych, którzy walczyli w szeregach AK. „Dowódcy AK w większości walczyli o odrodzenie Polski w latach 1914-1921. Znali cenę niepodległości. Zanim ponownie stanęli do obrony Ojczyzny, przez dwie dekady II Rzeczypospolitej wychowali pokolenie – rówieśników niepodległej Polski – które nie zawahało się pójść ich drogą" – czytamy w uchwale.
Uchwała przypomina również przysięgę żołnierzy AK oraz fakt, że wielu z nich złożyło ofiarę z własnego życia, ginąc w walce, w więzieniach oraz w obozach niemieckiego i sowieckiego okupanta. Ci, którzy przeżyli, po wojnie nie doczekali się wdzięczności od własnego państwa.
„Po wojnie nie świętowali zwycięstwa, nie brali udziału w defiladach, nie otrzymali orderów. Losy ostatniego Komendanta Głównego AK gen. Leopolda Okulickiego Niedźwiadka sądzonego w Moskwie i tam zamordowanego, symbolizują powojenne losy nie tylko żołnierzy Armii Krajowej, ale i całej Polski" – napisano w uchwale.
Heroizm członków AK na zawsze pozostanie w społecznej pamięci. „Dołączyli do szeregu pokoleń polskich patriotów, którzy nigdy nie pogodzili się z niewolą. Dzisiaj oddajemy hołd ich ofierze, a ich wierność Ojczyźnie jest dla nas inspiracją i źródłem narodowej dumy. Naszym obowiązkiem jest przekazać pamięć o Armii Krajowej następnym pokoleniom Polaków. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że Polska nigdy nie zapomni o swoich Żołnierzach" – czytamy w tekście uchwały.
źródło: www.pis.org.pl