Od 2011 r. miesiąc marzec zaczyna się niezwykle patriotycznie, ważnym świętem państwowym. Od pięciu lat, dzięki inicjatywie prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego, w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z roku na rok, poza obchodami na szczeblu centralnym, w całej Polsce przybywa miejsc - miast i małych miasteczek, których mieszkańcy upamiętniają Niezłomnych. Choć zapewne są i tacy jak Bronisław Komorowski, który podczas oficjalnych obchodów w Kancelarii Prezydenta, w trakcie spotkania z rodzinami Żołnierzy Wyklętych, mówił o upamiętnianiu…„ofiar właśnie tych Żołnierzy Wyklętych”. Biorąc pod uwagę skandaliczne zachowanie prezydenta w Kraju Kwitnącej Wiśni, kiedy to podczas oficjalnej wizyty prezydent wszedł butami na miejsce spikera parlamentu japońskiego, można pomyśleć, że to znowu kolejna wpadka, potwierdzająca brak obycia i znajomości protokołu dyplomatycznego. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę fakt, że Bronisław Komorowski uczestniczył w uroczystości pogrzebowej komunistycznego dyktatora gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gdzie wygłosił patetyczne przemówienie, sprawa nie jest już tak oczywista.
Choć wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych jest wciąż niewystarczająca, to dzięki licznym inicjatywom różnych środowisk i instytucji, wiele się zmienia. Trwają również intensywne prace poszukiwawcze grobów, celem zapewnienia godnego pochówku Bohaterom, których miejsca spoczynku do dziś nie są znane. Ich efektem było chociażby odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków Danuty Siedzikównej „Inki” - łączniczki i sanitariuszki aresztowanej przez UB, zabitej strzałem w tył głowy.
Od trzech lat, przy współudziale Instytutu Pamięci Narodowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa organizuję Konkurs o Żołnierzach Wyklętych. Skierowany jest do uczniów ze specjalnych ośrodków szkolno wychowawczych, szkół licealnych oraz ponadgimnazjalych. Co roku do udziału w konkursie zgłasza się wiele placówek, a zainteresowanie wśród uczniów jest coraz większe. W tegorocznej edycji uczestniczą szkoły z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego i przysuskiego.
Konkurs przebiega dwuetapowo. Do 20 marca potrwa etap szkolny, podczas którego uczniowie przedstawiają swoje prezentacje na temat wybranego Uczestnika podziemia antykomunistycznego. W tym tygodniu I etap będzie przeprowadzany m.in. w szkołach z naszego powiatu. Najlepsi uczestnicy zostaną zakwalifikowani do finałów. Jeden, dla uczniów ze szkół specjalnych, odbędzie się 31 marca o godz.11:00 w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą. Dla uczniów szkół licealnych oraz podnagizmanzjalnych zaplanowany jest na 14 kwietnia, o godz. 11:00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Armii Krajowej w Białobrzegach. Podczas drugiego i ostatniego etapu, rozstrzygnie test sprawdzający wiedzę, a zwycięzcy otrzymają wiele atrakcyjnych nagród. Wśród nich, dzięki uprzejmości posłów do PE Zbigniewa Kuźmiuka oraz Zdzisława Krasnodębskiego, wycieczki do Brukseli lub Strasburga, markowe tablety i wiele innych.
Już dziś zapraszam Czytelników do udziału w uroczystych finałach. Uczniowie, autorzy najlepszych prezentacji, przedstawią swoje prace multimedialne, wyjątkowe historie narodowych Bohaterów, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Młodzi artyści wykonają pieśni patriotyczne. Przewidziane jest również wystąpienie przedstawiciela IPN oraz inne atrakcje. Będzie podniośle, patriotycznie i uroczyście. Po zakończeniu części oficjalnej przewidziany jest drobny poczęstunek dla gości. Jeszcze raz serdecznie zapraszam.
Stanisław Karczewski
wicemarszałek Senatu RP
https://www.facebook.com/stanislawkarczewski www.stanislawkarczewski.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.