Konferencja poświęcona wykorzystaniu w praktyce klinicznej nowoczesnych technologii medycznych

l1eUwmOfZlOY5YVUlAimgl86557 czerwca 2016 r. w Senacie, z inicjatywy marszałka Stanisława Karczewskiego i przewodniczącego Komitetu Nauk Klinicznych PAN prof. Henryka Skarżyńskiego, odbyła się konferencja „Nowoczesne technologie medyczne i ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną w polskiej służbie zdrowia".

Jak mówił przewodniczący Komisji Zdrowia senator Waldemar Kraska, ma ona pokazać wybrane, innowacyjne osiągnięcia polskiej nauki i medycyny, a także ich wpływ na codzienną praktykę kliniczną, czyli pracę lekarza i efekty leczenia, a więc zdrowie pacjentów.

 

O przykładach wdrożeń telemedycyny w Polsce mówił kierownik Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej w Instytucie Kardiologii w Warszawie prof. Ryszard Piotrowicz. Jak stwierdził, telemedycyna nie jest już gadżetem, ale warunkiem, bez spełnienia którego trudno sobie wyobrazić dostosowanie systemu ochrony zdrowia i drugierealizacji usług medycznych do obecnych realiów społeczno-polityczno-ekonomicznych. Kluczem do powodzenia jest wdrożenie telemedycyny do codziennej praktyki leczniczej. W Polsce wiele ośrodków realizuje procedury telemedyczne, ale tylko w ramach projektów naukowo-badawczych. Przykładem wdrożonych systemów są m.in. krajowa sieć teleaudiologii, telemonitoring domowy przy niewydolności serca, platforma TMC Cardio, teletransmisja EKG z karetek pogotowia do pracowni hemodynamiki, hybrydowa telerehabilitacja kardiologiczna. W opinii prof. Ryszarda Piotrowiczatelerehabilitacja kardiologiczna może stać się polskim wkładem w europejskie standardy postępowania z pacjentami z niewydolnością serca.

 

Uczestnicy konferencji zapoznali się także z nowoczesnymi terapiami leczenia chorób onkologicznych. O Gamma Knife mówił neurochirurg prof. Mirosław Ząbek, o wykorzystaniu przeciwciał – kierownik Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego w Centrum Onkologii prof. Jan Walewski, a o biomarkerach – urolog prof. Piotr Radziszewski. Prof. Henryk Skarżyński swoje wystąpienie poświęcił polskim osiągnięciom w leczeniu częściowej głuchoty. Opracowana przez niego nowa elektroda do implantu słuchowego i procedura chirurgiczna pozwalają na odzyskanie słuchu nawet w 95–100%.

 

Źródło/Foto: Senat RP