Marszałek Senatu Stanisław Karczewski 5 lipca 2016 r. przyjął przewodniczącą senackiej Komisji Spraw Zagranicznych Meksyku Gabrielę Cuevas Barrón wraz z delegacją. Rozmawiano o możliwościach zacieśnienia współpracy gospodarczej, handlowej i kulturalnej.
W obecności marszałka Senatu przewodnicząca Gabriela Cuevas Barrón i przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Marek Rocki podpisali porozumienie o współpracy między komisjami spraw zagranicznych obu Senatów. Delegacja meksykańskiego Senatu przebywa w Polsce na zaproszenie przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Marka Rockiego.
Przewodnicząca Barrón wskazała na konieczność rozwoju stosunków bilateralnych. Jej zdaniem powinny one odzwierciedlać potencjały obu krajów. Poinformowała marszałka, że Senat Meksyku ma monopol na prowadzenie polityki zagranicznej – m.in. mianuje ambasadorów, decyduje o podróżach zagranicznych prezydenta. Dlatego - dodała - Senat meksykański zainteresowany jest zacieśnieniem współpracy z Polską. Wyjaśniła, że rząd meksykański prowadzi politykę zagraniczną, ale dyplomacja parlamentarna odgrywa bardzo dużą rolę. Zaprosiła marszałka Senatu do złożenia wizyty w Meksyku.
Marszałek Karczewski powiedział, że oba kraje choć tak odległe mają wiele wspólnego. Wyraził nadzieję, że relacje dwustronne będą się rozwijać w szybkim tempie. Podkreślił, że dyplomacja parlamentarna przeciera szlaki do współpracy politycznej i gospodarczej. Zdaniem marszałka jest duża przestrzeń do współpracy handlowej, kulturalnej, naukowej między obu krajami. Dodał, że oba kraje są atrakcyjne turystycznie, co powinno sprzyjać ruchowi turystycznemu. Według marszałka warto także pomyśleć o wymianie młodzieży. S. Karczewski poinformował przewodniczącą, że Senat jest opiekunem Polonii i Polaków poza granicami. Wyjaśnił, że poza granicami naszego kraju żyje ok. 20 mln. Polaków. „Przykładamy wielką wagę do kontaktów z naszymi rodakami. Są oni znakomitym pomostem do współpracy z krajami ich osiedlenia" – mówił marszałek.
Meksykańscy senatorowie zainteresowani byli współpracą Senatu z Polonią. Mówili, że ich diaspora jest bardzo liczna – w samym Los Angeles żyje ok. 3 mln Meksykanów. Jednak, jak podkreślali, ich diaspora nie angażuje się w życie polityczne krajów zamieszkania. Delegacja chciałaby nawiązać współpracę z polskim Senatem także na tym polu.
W porozumieniu strony zobowiązują się do wzmacniania i rozwijania współpracy przez spotkania i wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych w celu pobudzania mechanizmów współpracy, dialogu i wymiany doświadczeń. Opracują kalendarz spotkań dotyczący współpracy w zakresie: stosunków międzyparlamentarnych, konsultacji politycznych, w tym między innymi w ramach Sojuszu Pacyfiku i Grupy Wyszehradzkiej, współpracy gospodarczej, w tym między innymi stosunków między Meksykiem i Unią Europejską, współpracy naukowej, technicznej i technologicznej, współpracy edukacyjnej i kulturalnej, współpracy turystycznej, wsparcia i ochrony obywateli żyjących poza granicami państwa.
Źródło/Foto: Senat RP