Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczy w dniach 26-27 lipca 2016 r. w Rzeszowie w Forum Kongresu Polonii Amerykańskiej, które po raz pierwszy odbywa się w Polsce.
Dziś odbyło się uroczyste otwarcie I Forum Polonii Amerykańskiej w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Marszałek Senatu weźmie udział w panelu dyskusyjnym pt. „Nowe-stare zasady opieki nad Polonią i Polakami za granicą". Program podzielony jest na kilka części tematycznych. Zaplanowano panel poświęcony polityce polonijnej, w ramach którego odbędą się dyskusje na temat rozwoju kontaktów Polonii z Macierzą poprzez współpracę z instytucjami i organizacjami państwowymi, samorządowymi oraz gospodarczymi.
Wystąpienie podczas uroczystej inauguracji
Na Forum przybyło ok. 120 uczestników. Są to członkowie Kongresu Polonii Amerykańskiej, przedstawiciele organizacji Pangea Network oraz innych polonijnych organizacji z Ameryki Północnej. Przybyli przedstawiciele polonijnego biznesu z USA i Kanady, ale także Norwegii, Francji, Szwajcarii i Litwy.
Wczoraj wieczorem marszałek spotkał się z Polonią amerykańską na specjalnie zorganizowanym koncercie w Filharmonii Podkarpackiej. „Na naszych oczach dzieje się historia. Wasi przodkowie z tego regionu wyjeżdżali po to, byście Państwo tu powrócili po latach" – powiedział do uczestników marszałek. Marszałek podkreślił, że obrady delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej, które odbędą się w ramach forum, po raz pierwszy w historii będą miały miejsce poza granicami Stanów Zjednoczonych. Podziękował również marszałkowi woj. podkarpackiego Władysławowi Ortylowi, który przed Polonią amerykańską „otworzył szeroko drzwi i pokazał, jaka ta ziemia jest piękna". Zaproszeni goście mogli wysłuchać piosenek m.in Jana Kiepury.
Wystąpienie w pierwszym dniu Kongresu
W Forum oprócz amerykańskiej Polonii udział biorą przewodnicząca komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska oraz senatorowie Anna Maria Anders, Artur Warzocha, Jan Żaryn, a także ministrowie, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą, biskup Wiesław Lechowicz oraz prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Longin Komołowski.
Źródło/Foto: Senat RP